• Anasayfa
  • İnternet
  • Periscope Üzerinden Yüzyılın Boks Müsabakasının Korsan Yayını Yapıldı

Periscope Üzerinden Yüzyılın Boks Müsabakasının Korsan Yayını Yapıldı

1
0
0
0
0
Twitter'ın satın aldığı günden beri önemli bir kullanıcı kitlesine ulaşan Periscope, televizyon kanallarının başına bela olmaya devam ediyor. 
Dün gece düzenlenen boks gecesi etkinliğinde 'yüzyılın maçı' olarak lanse edilen Floyd Mayweather ile Manny Pacquiao'nun maçı muazzam bir izleyici sayısına ulaştı. Maçın düzenlendiği Las Vegas'daki salon binlerce Hollywood yıldızının akımına uğramış, kelimenin tam anlamıyla 'iğne atsanız yere düşmez' bir doluluğa ulaşmıştı.

Haftalardır bu iki dev sporcunun yapacağı maç konuşuluyordu. Ortada inanılmaz paralar dönmekteydi. Müsabakayı ringin dibinden izlemeniz için ödemeniz gereken bilet fiyatı 350 bin dolardı mesela...

    

Ringe uzaklık arttıkça fiyatta düşüyor tabi ancak düştüğü rakam 350 bin dolar olduğundan, maçı yerinden izlemek öyle her babayiğit cüzdanın harcı değil.

Hal böyle olunca ''alayım cipsimi, biramı, mis gibi evde izleyeyim'' diyenleri de, bu sefer de TV'lerinde güzel bir süpriz beklemekteydi. Mayweather-Pacquiao maçını kablolu TV'den izleme ücreti tam 100 dolardı (Amerika için). 

Çaresiz kalan vatandaşlar, ne yapsak ne etsek derken tanıdık bir çözüm bulmuşlar (fikri ortaya atan Türk değilse ben de birşey bilmiyorum).Daha önceden -bu haberimizde de bahsetmiştik- kullanıcılarına sunduğu canlı yayın imkanı yüzünden başı Lig TV'yle derde giren, mahkemelik olan Periscope, dün de Mayweather-Pacquiao müsabakasının tüm dünyaya ücretsiz, canlı yayın yapılmasını sağlayan platform olarak çatır çatır kullanıldı. Tabiki görüntü kalitesi biraz kötüydü ancak bu durum 100 dolar vermek istemeyen binlerce kişi için bir sorun teşkil etmedi.

Bu tarz durumlarda kendisinin sorumlu olmadığını, olayın direkt olarak yayını yapan kullanıcıdan kaynaklandığı savunan Periscope ise, telif hakkı ihlali gibi durumların bildirilmesinde kendi kullanıcılarına güveniyor (yani kısacası adamlar bir nevi; hangi birini tutalım, şikayet gelirse anca o zaman müdahale ederiz diyorlar).Müsabakanın yayın haklarını elinde bulunduran HBO ve Showtime'dan henüz konuyla ilgili bir açıklama gelmiş değil. Bunun sebebinin ise her iki kanalında böyle bir durumla karşılaşacağını düşünmemesi. Ancak gerek HBO gerekse Showtime'ın bundan sonraki süreç boyunca Periscope'a karşı ciddi önlemler alabileceği konuşulmakta.

Yine de Periscope'un dev müsabakayı ücretsiz olarak binlerce kişiye sunması, kanallar açısından herhangi bir zarara sebep olmadı. Çünkü müsabakanın her iki kanala da getirisi milyonlarca doları buldu (bu arada maçı Floyd kazandı ama hakederek kazandığını düşünmüyorum. Bütün maç boyunca kaçtı).
1
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
1
0
0
0
0