• Anasayfa
  • İnternet
  • Periscope’un Engellenmesi İçin Stadyumlara Jammer Yerleştirilecek!

Periscope’un Engellenmesi İçin Stadyumlara Jammer Yerleştirilecek!

0
0
0
0
0
Periscope’un Engellenmesi İçin Stadyumlara Jammer Yerleştirilecek!
Yayınlandığı ilk günden bu yana canlı yayın yapan ilgili kurumların ‘telif hakları açısından ihlal oluşturacağı’ gerekçesiyle şikayet ettiği Periscope için ilk ciddi girişim stadyumlara geliyor.
Periscope daha ülkemizde yayına girmeden Spor Toto Süper Lig’inin yayıncı kuruluşu Digitürk, uygulamanın telif hakları açısından ihlal oluşturacağı gerekçesiyle mahkemeye başvuracaklarını açıklamıştı. Nisan ayında başvurunun yapılmış olmasına rağmen aradan geçen sürede uygulama hızla yayılmış ve Digitürk’ün korktuğu başına gelmişti. Normal bir yayının maksimum 500 - 1000 arasında kullanıcı tarafından takip edildiği sırada maç yayını yapan bir başka kullanıcının 2000 - 5000 arasında izleyici tarafından takip edildiği ortaya çıktı. 

Bunun önüne geçmek için neler yapılabileceğine dair çalışmalar sürerkenSpor Toto Süper Lig ekiplerinin statlarına Jammer (sinyal bozucu) yerleştireceği ve maç yayını esnasında çalıştırılacağı iddia edildi. Fakat bunun statta bulunan kişilerin iletişim araçlarını engellemesinden dolayı hukuki bir boyutunun da olacağı belirtiliyor. Ayrıca bu sadece stattan yayın yapan kişileri engelleyecek, evden yayın yapanlar ise aynı şekilde telif hakkını görmeksizin görüntüleri yayınlamaya devam edebilecek.

Genel olarak baktığımızda önlemin çok dar bir alanı kapsadığını ve pek de sağlıklı olmadığını görebiliyoruz. O yüzden uygulamanın ülkemizdeki hizmetinin her an kaldırılma ihtimalini olduğunu da belirtelim. (milyar dolarların döndüğü bir sektör sonuçta, ne olacağı hiç belli olmaz)
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0