ESA’nın Kayıp Uzay Aracı Ortaya Çıktı!

0
0
0
0
0
Avrupa Uzay Ajansı (ESA), geçtiğimiz yılın Kasım ayında 67P adındaki kuyrukluyıldıza indikten sonra bir daha haber alınamayan Phiale isimli keşif aracının yerini tespit ettiklerini duyurdu.
2014 Kasım ayında 67P/Churyumov-Gerasimenko kuyruklu yıldızına iniş yaparak büyük bir iş başaran fakat sonrasında haber alınamayan Philae isimli uzay aracından, aradan aylar geçtikten sonra yeri tespit edilerek veri transferinin yapılmaya başlandığı bildirildi.

67P’ye iniş yaptıktan sonra bazı teknik aksaklıklar yaşayan ve yere sabitlenemeyen Philae, gölge bir alana sürüklenmişti. Güneş ışınlarından enerjisini alan Philae, gerekli enerjiyi sağlayamadığı için de uyku moduna girmişti. Kaybolan uzay aracıyla iletişim kurmak amacıyla Mart ayına kadar yapılan girişimlerden de bir sonuç alınamamıştı.
 
Güneşe yaklaştıkça gerekli olan enerjinin yavaş yavaş elde edilmesi sayesinde çalışmaya başlayan Philae’nin tam olarak işlevini yerine getirebilmesi için Ağustos ayını beklememiz gerekiyor. ESA’dan yaoılan açıklamada Philae’de şu an 8 binden fazla veri bulunduğu ve yakın bir zamanda bu verilerin kendilerine tam olarak ulaşacağı belirtildi. 
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0