Pokemon'un Çeşitli Ülkelerde Yasaklanan Bölümleri

5
4
3
2
0
Arkadaşlar bilirsiniz Pokémon yayınlandığı her ülkede tüm çizgi filmlerin rekorunu kırdı. Daha sonra 5 yaşında bir çocuğunda Charizard gibi uçacağını zannedip 5.kattan kendini atıp ölmesi üzerinden 2 ay sonra başka çocuklarda aynısı yapmasın diye dizi yayından kaldırıldı.Ama akıllarda şu soru kaldı: Neden herkes Pokémon'u bu kadar sevdi? Pokémon'un tüm dünyada yasaklanan bölümleri hangileri? Bunları sizler için araştırdık.
Arkadaşlar bilirsiniz Pokémon yayınlandığı her ülkede tüm çizgi filmlerin rekorunu kırdı.  Ünlü Japon Animesi Pokemon çoğumuzun çocukluğunda izlediğimiz bir başyapıttı. Daha sonra 5 yaşında bir çocuğunda Charizard gibi uçacağını zannedip 5.kattan kendini atıp ölmesi üzerinden 2 ay sonra başka çocuklarda aynısı yapmasın diye dizi yayından kaldırıldı.Ama akıllarda şu soru kaldı: Neden herkes Pokémon'u bu kadar sevdi? Pokémon'un tüm dünyada yasaklanan bölümleri hangileri? Bunları sizler için araştırdık. Peki bu animenin yasaklanan bölümlerini gördünüz mü?

Pokémon ülkemizde olduğu kadar tüm dünyada izlenme rekorları kırmıştı. Ama yayınlandığı her ülkede çocuklar üzerinde kalıcı etkiler bırakmıştı. Sadece ülkemizde değil diğer ülkelerde çocuklar Pokémon yüzünden zarar görmüştü. Televizyon kanalları da çaresiz bir şekilde yayından kaldırmışlardı. Kimi çocuklardan pencereden kendilerini atmış, kimisi elektrik prizlerine dokunup Pikachu olmuştu kimileri de şiddet yanlısı olmuştu. Peki Pokémon'un hangi bölümleri yasaklanmıştı?


 

 Electric Soldier Porygon

Bu bölümde o kadar çok renkli ışık patlaması gösterilmiş ki izleyen Japon çocukların bir çoğu epilepsi kriziyle hastaneye kaldırılmış. Bu yasaklanan en ünlü bölüm ünvanını elinde tutuyor. Electric Solider Porygon bölümü sadece Japonya'da yayına girebildi. Sebebi ise bir sahnede Pikachu'nun elektrik saldırısıyla roketleri durdurmaya çalışması ve roketlerin patlamasıyla etrafın büyük mavi kırmızı ışıklarla kaplanması ve 12hz değerinde yaklaşık 4 saniye boyunca tam ekran 2 saniye boyunca da küçük ekran da görünmesi. Bu sahneyi izleyenlerin çoğu kısa süreli görme sorunları, başağrıları gibi sorunlarla karşılaştı. Hatta bazıları epilepsi ve kısa süreli bilinç kaybına bile uğradı. Japon İtfaiye Departmanı 685 çocuğun (310 erkek, 375 kız) hastanelere kaldırıldığı açıklandı. Fakat sadece iki çocuk hastanede iki hafta kadar uzun bir süre kaldı. 

Bilim insanları bu parlayan ışıkların beyine hasar verebileceği hatta nöbet geçirmeye sebep olacağı ve geçirilen 3 nöbetin epilepsiye neden olabileceğini açıkladı. Fakat bu durum 4000 çocuktan sadece 1'inde görülüyor. Fakat bu oran bile bu bölümün tüm dünyada yasaklanmasına yeterli oldu. Türkiye'de yalnızca "Electric Solider Porygon" bölümü yasaklanmamıştır. 

İşte yasaklanan o sahne:
 

 Beauty And The Beach

Bu bölümün roket takımının fırlama üyesi James'in büyük ve gerçekçi kadın göğüslerine sahip olması nedeniyle yasaklandığı açıklandı. Beauty and the Beach, Pokemon'un 18. bölümü Asya'nın dışındaki her yerde yasaklandı. Asya dışında her yere Pokemon'un dağıtımını üstlenen 4kids Entertainment'ın yaptığı açıklamada ise sebep bir sahnede James'in kadın kılığa girmesi ve göğüslerinin aşırı büyük olması gösterildi. 


 

 The Legend Of The Dratini

Ash'in birden fazla pokemon yakaladığı için anime serisi çıkmaza gelmiş ve bir insan karaktere gerçek silah ile ateş edildiği için yasaklanmış.


 

 The Eyes Cave

Bu bölüm, Amerika'da yasaklanan bir bölüm. Yasaklanma sebebi pokemon Jynx'in yüzünün zenciler ile dalga geçmek için kullanılan bir makyaja benzemesi.


 
5
4
3
2
0
Emoji İle Tepki Ver
5
4
3
2
0