​Project Ara'nın Parçalarının Satışı Nasıl Olacak?

0
0
0
0
0
​Project Ara'nın Parçalarının Satışı Nasıl Olacak?
Son yıllarda telefon piyasasındaki en büyük gelişmelerden birisi bana göre Project Ara'dır. İlk olarak 2013 yılında birkaç görselle gördüğümüz Ara, hepimize  "hadi canım, bu kadarını da yapamazlar" dedirtmişti. Ancak Google Ara için çalışmalarını bir hayli hızlandırdı. Bu hızlanmanın en iyi örneğini I/O etkinliğinde görmüştük. Google'ın geliştirici etkinliği olarak özetleyebileceğimiz konferasında bizlere ilk çalışan bir Ara prototipi göstermesi, bu hızlı ilerleyişin en büyük göstergesiydi. 
Son yıllarda telefon piyasasındaki en büyük gelişmelerden birisi bana göre Project Ara'dır. İlk olarak 2013 yılında birkaç görselle gördüğümüz Ara, hepimize  "hadi canım, bu kadarını da yapamazlar" dedirtmişti. Ancak Google Ara için çalışmalarını bir hayli hızlandırdı. Bu hızlanmanın en iyi örneğini I/O etkinliğinde görmüştük. Google'ın geliştirici etkinliği olarak özetleyebileceğimiz konferasında bizlere ilk defa çalışan bir Ara prototipi göstermesi, bu hızlı ilerleyişin en büyük göstergesiydi. Bu etkinlikte Ara'nın sadece iskeletinin 50 Dolar olacağını duyuran Google, bu iskeletin 2015 yılının başlarında satışa sunulacağını da bizlere belirtmişti.

Akıllarda bu açıklamadan sonra soru işaretleri oluşmaya başladı. Tamam biz bu iskeleti aldık. Ancak "Cortex A9"u bakkaldan mı alıyoruz?" gibi sorular bizleri düşündürmeye başlamıştı.  İşte bu sorumuza cevap, Ara'nın başında bulunan Paul Eremenko'dan geldi.

"Bizler özgür ve açık bir platform oluşturuyoruz. Android'in açık kaynak kodlu ve herkese açık şekilde kullanılması gibi, Ara MDK da açık ve ulaşılabilir olacak. Bu yüzden herkes geliştirici kitinin özelliklerine  göre bir modül oluşturabilir ve Ara modül mağazasına koyabilir. Doğrudan tüketicilere satabilir."

Bu şekilde bir satışın sıkıntıları da olabilir avantajları da. Sıkıntı olarak resmi olmayan bir 3. kişinin yaptığı modül, ileride başımızı ağrıtabilir. Diğer yandan da ne kadar çeşit ve üretici o kadar rekabet, fiyat düşüşü ve kolayca ulaşma sağlayacaktır. 
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0