• Anasayfa
  • İnternet
  • Microsoft Veri Merkezi İçin Kuracak Yer Bulamadı, Denizin Dibinde Kurmaya Karar Verdi!

Microsoft Veri Merkezi İçin Kuracak Yer Bulamadı, Denizin Dibinde Kurmaya Karar Verdi!

0
0
0
0
0
Data Center adıyla bildiğimiz veri merkezi için ekstra yer gereksinimi olan Microsoft, bu merkezi kuracak yer bulamayınca denizin altında veri merkezi kurmayı planlıyor.
Bildiğiniz gibi neredeyse her firmanın yapacağı işlemler ve ürünleri için bir data center'a yani veri merkezine ihtiyacı var. Mevzu bahis Microsoft gibi bir firma olunca bu firmaların da oldukça büyük veri merkezlerine ihtiyacı oluyor. Bu nedenle sürekli yeni merkezleri kurması gereken Microsoft ise çıkar yolunu yeni bir mekan ya da arsa almak yerine denizin dibinde kurmakta buldu.

Aslına bakarsanız bu Project Natick adını verdiği projenin asıl amacı veri merkezlerinde onlarca sunucunun devamlı aktif olması ve ısınma sorununu önlemek. Çünkü ısınma nedeniyle bu tarz büyük merkezlerde soğutma maliyetinin fazladan bir engel teşkil etmekte. Bunu denizin altına koyarak zaten serin serin olan denizin otomatik olarak bu veri mekrezlerini de soğutacak olması gibi mantıklı bir sebep ile hem maliyeti düşürmek hem de doğaya fazladan zarar vermemek gibi düşünce neticesinde testlerine başladı.İlk olarak 2013 yılında ortaya çıkan proje yapılan ar-ge sonucunda prototip olarak test edilmek için suyun altına bırakıldı. Facebook ve Google'ın kutuplara yakın soğuk yerlerde data center kurma projesine farklı bir alternatif geliştirmiş olan Microsoft'un eğer testleri başarılı olursa özellikle bulut hizmeti sunan veri merkezlerini su altına taşıyarak maliyet düşürecek ve bu şekilde daha uygun maliyetli bir hizmet sunacak. Proje ile ilgili detayları buradan bulabileceğiniz gibiş aşağıdaki videodan da tanıtım içeriğine göz atabilirsiniz.
 
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0