Reklam Amaçlı SMS, E-posta ve Aramalar Yasaklanıyor

0
0
0
0
0
Reklam Amaçlı SMS, E-posta ve Aramalar Yasaklanıyor
​1 Mayıs 2015 tarihinden itibaren yürürlüğe girecek olan kanunla birlikte, birçoğumuzu rahatsız eden reklam amaçlı SMS ve e-postalar engellenebilecek. Ayrıca telefon araması olarak gelen tanıtım ve reklamlara kullanıcılar tazminat davası açabilecekler.
1 Mayıs 2015 tarihinden itibaren yürürlüğe girecek olan kanunla birlikte, birçoğumuzu rahatsız eden reklam amaçlı SMS ve e-postalar engellenebilecek. Ayrıca telefon araması olarak gelen tanıtım ve reklamlara kullanıcılar tazminat davası açabilecekler.
 
Kullanıcılar, izinsiz olarak gönderilen SMS ve e-postalardan rahatsız olduklarında, reklam gönderen firmalara başvurarak bunu engelleyebilecekler. Eğer başvurudan sonra iletiler hala gelmeye devam ediyorsa, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’na şikayet edebilme hakları bulunacak.
 
Yasaya uymayan firmalara, bakanlık tarafından 2 bin ila 10 bin TL arasında değişen para cezası uygulanacak. Eğer bu SMS ve e-postaların birden fazla kişiye gönderildiği tespit edilirse, ceza 10 katına çıkacak. Reklamı gönderen firmalar gibi iletilerin gönderilmesini sağlayan hizmet sağlayıcıları da ceza alacak.
 
Avukat Cevat Kazma, reklama dayalı bu aramaların SMS ve e-postaya nazaran insanları daha fazla rahatsız ettiğini vurgulayarak, kanunun içeriğinin daha genişletilmesi gerektiğini belirtti.
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0