Zaytung'dan Kopan Ekip Resmi Gaste'yi Kurdu

0
0
0
0
0
Zaytung'dan Kopan Ekip Resmi Gaste'yi Kurdu
Mizahi paylaşımlar yapan Zaytung’dan ayrılan bir ekip, Resmi Gaste adıyla yeni bir site kurdu.
Mizahi paylaşımlar yapan Zaytung’dan ayrılan bir ekip, Resmi Gaste adıyla yeni bir site kurdu.

Zaytung’dan ayrılma sebeplerini belirtmek üzere Resmi Gaste’nin kurucu ekibinden Cengiz Bayram, H.Nihat Güneş, Evren Kuçlu ve Uğur Ceviz, Resmi Gaste'nin kurulmasıyla ilgili bazı açıklamalarda bulundular.

Geçerli bir sebep olarak ise; yazarlara kendini değersiz hissettiren bir yapıda olduğunu, üretilen haberlerde seçim yaparken de eski kriterlere uyulmadığını belirtiyor.
 

 "Zaytung’dan Demokratız"

Resmi Gaste’nin kurucu ekibi, Zaytung’da insanlar tarafından eleştirildikleri noktaları telafi etmek amacıyla kurdukları bu yapının daha demokratik bir anlayışa sahip olduklarını ifade ediyor. Ayrıca sitenin genel mantığı dahil olmak üzere, dizayn ve haber seçimlerinde bir değişikliğe gidildiğini ekliyor. İçeriklerin oylanmasını sağlayan bir sistem oluşturduklarını belirten ekip, şunları da eklemeyi ihmal etmiyor: “Zaytung'da tepedeki el, neyi istiyorsa koşulsuz ve tartışmadan onun dediği oluyordu. Muhabirlerin patronla konuşmaları yasaklanmıştı sanki. Bu soğuk hiyerarşiyi insani hale getirdik. Bizim haber üretme sürecimizde, moderatör ekibi olarak sözümüzün geçmediği durumlar oluyor. Yazarlarımız, haber seçimi ve yayınlama sürecine müdahil olup moderatörleri eleştiri yağmuruna tutabiliyorlar."
 

 "Logomuz Koyun"

Logo olarak kullandıkları koyun başı’nın ne anlam ifade ettiğini açıklamak isteyen ekip, "Logo arayışında, yaptığımız mizahla adımızdaki resmiyeti aynı anda ifade edebilecek bir figür olmasını esas aldık. Logomuz, bazen ilk bakışta aslanı andırsa da koyun. İlk görüşte âşık olduğumuz yakışıklı bir koyun. Logo arayışında, yaptığımız mizahla adımızdaki resmiyeti aynı anda ifade edebilecek bir figür olmasını esas aldık. Koyunumuz, duruşu ve yüz ifadesi bakımından bile sürüden ayrılışın bir simgesi gibiydi." cümleleriyle açıklamasına bir son veriyor.
 

 Zaytung’da Olmayan Birçok Bölümümüz Var

Zaytung’dan ayrılmalarına rağmen okur olarak takibi bırakmadıklarını dile getiren Resmi Gaste ekibi, kendilerinin Zaytung’dan farklı oluşlarını şu cümlelerle açıklıyor: "Her şeyden önce Seri İlan, Tarihte Bugün, İddaa Kuponu, Hava Durumu ve Röportaj gibi Zaytung'da olmayan birçok bölüm var Resmi Gaste'de. Zaten bekâr evine çıkarken daha rahat bir hareket alanı yaratmak arzusundaydık. Bu anlamda siteyi daha zengin bir içeriğe kavuşturacak yeni mizah alanları üzerinde sürekli kafa yoran dinamik bir yapımız var. Örneğin, yakında ana haberde yeni bir formata geçerek daha belirgin farklar yaratmaya hazırlanıyoruz. Okurların kesinlikle farklı tatlar alacakları iki ayrı platform Resmi Gaste ve Zaytung."
 

 "Mizah, Eleştiriyi Daha Etkili Ve Başa Çıkılmaz Kılıyor"

Eleştiri yaparken olaya mizahi bir biçimle yaklaşarak gülüp eğlenmenin, eleştiriyi daha güçlü, daha etkili ve başa çıkılmaz kıldığını dile getiriyor. Kurucuların yaptığı açıklama: "Sistemi bir bütün olarak ele alıyoruz. Bu anlamda eleştirilerimizde sadece iktidarı değil, sistemi olumsuz yönde besleyen ve bu anlamda mizaha malzeme çıkaran her türlü durum ve yapıyı malzeme yapmaktan çekinmiyoruz." şeklindeydi.
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0