• Anasayfa
  • İnternet
  • Hamam Böceklerini Kontrol Etmenizi Sağlayan Uygulama: RoboRoach

Hamam Böceklerini Kontrol Etmenizi Sağlayan Uygulama: RoboRoach

0
0
0
0
0
Bir Kickstarter projesi olan RoboRoach sayesinde hamam böceklerini akıllı telefonunuz üzerinden kontrol edebiliyorsunuz.
Biohacking, son 3-4 yıldır üzerinde daha fazla durulan bilimin yeni bir dalı. RoboRoach ise bu bilimin içerisinde yer alan deneylerden bir tanesi. 

Kickstarter projesi olan RoboRoach, 99 dolar karşılığında biohacking yapmanızı sağlayan bir sistem. Bluetooth ile bağlantı sağlayan bir çip ve canlı hamam böceği üzerinde ameliyat yapabilmeniz için tüm materyalleri sağlayan sistemi satın aldığınız taktirde yanında tabii ki hamam böceği gelmiyor. Kolay bulunan ve uçamadığı için (uçanları da var tabii fakat genelde bu özelliklerini kullanmıyorlar) rahatlıkla yakalayabileceğiniz hamam böcekleri üzerinde ameliyat işlemi çok rahat bir şekilde yapılabiliyor. Üç yönlü bir sistemi böceğin başına yapıştırarak önce buzlu su ile bayılmasını sağlayıp sinir sisteminin daha yavaş çalışmasını sağlıyorsunuz. Ardından böceğin kanadındaki kaslarına ve başında bulunan antenlere kablolar yerleştiriyorsunuz.Bu işlemleri yaptığınızda akıllı telefonunuz üzerinden böceğin kontrolünü sağlayabiliyorsunuz fakat tamamen hükmetme gibi bir durum yok. Gönderdiğiniz sinyaller sayesinde böceklerin sağa, sola, ileri ya da geri hareket etmesini sağlıyorsunuz. Böcek bu sinyallere bir süre sonra alışır hale geliyor ve yapılan deneyin kendisini etkilemeden yaşamına devam etmeye başlıyor.RoboRoach’u üreten BackYard Brains, testi uygulamadan önce hayvanları bayılttıklarını belirterek acı çekmelerini önlediklerini söylüyor olsa da buna katılmayan bazı hayvan hakları savunucuları bulunuyor. Fakat yapılan deneyler sonrası böceklerin kendilerine gelip doğal yaşamlarına devam ettikleri görülmüş.
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0