Çocuk Robot iCub, Hareket ve Zeka Özelliklerine Kavuştu

1
1
0
0
0
4 yıl önce Türkiye'ye getirildiğinde sadece elektronik aksamlarının bulunduğu iCub'a geçen zaman içerisinde Türk bilim insanları tarafından hareket etme ve zeka özellikleri eklendi.

4 yıl önce ülkemize getirilen ve bir bebek gibi belli gelişim sürecinden geçerek insanlarla iletişim kurmayı öğrenen iCub, küçük bir çocuktaki hareket ve zeka özelliklerine kavuştu.

Dünyadaki robotik konusunda en ileri düzeydeki araştırmaların konusunu insansı robotların oluşturduğunu söyleyen ODTÜ Bilgisayar Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Sinan Kalkan, iCub’un 4 yıl önce Doç. Dr. Erol Şahin’in katkılarıyla ODTÜ KOVAN laboratuvarlarına getirildiğini ve 250 bin € değerindeki robotun sadece 9 kopyasının olduğunu söyledi.

İlk kez getirildiğinde yalnızca elektronik devrelerinin bulunduğunu ve bir etkileşime girmediğini söyleyen Kalkan, geçen 4 yıllık zaman içerisinde Türk bilim insanlarının çalışmaları sayesinde iCub’a birçok özelliğin eklendiğini belirtti.Çalışmaların nasıl ilerlediğini anlatan Kalkan, "Bir bebek, nasıl yavaş yavaş çevresiyle etkileşerek yeteneklerini geliştirirse çocuk robota da aynı yöntemle özellikler kazandırmaya çalışıyoruz. Önce basit kavramları öğretiyoruz, sonra karmaşık bilgilere aşama aşama geçiyoruz. Böylece insan zekasını, robota daha rahat aktarabiliyoruz" dedi. 

iCub’un 140 cm boyunda ve 22 kg ağırlığında olduğunu söyleyen Kalkan, "Robotumuz şu anda 3,5 yaşındaki bir çocuğun kısıtlı yönlerden zeka seviyesine sahip. Çevresindeki nesneleri tutup, dokunma ve ses bilgilerini kullanarak nesneye ait kavram özelliklerini çıkarabiliyor. Örneğin, önündeki nesneler arasında 'yuvarlak ve yumuşak olanı ver' dediğinizde bunu diğer nesnelerden ayırıp verebiliyor. Öyle bir nesne yoksa 'öyle bir nesne yok ama' ya da 'ona erişemiyorum çok uzak' gibi yanıtlar verebiliyor" dedi.Robotun hem Türkçe hem de İngilizce konuşabildiğini söyleyen Kalkan, "Algıladığı nesneler, hakkındaki bilgileri iki dilde de anlatabiliyor" dedi. 

Robotun eklemlerinde bulunan yüzlerce sensör nedeniyle bir nesneyi tutabildiğini söyleyen Kalkan, "Gözlerinde hareket edebilen kameraları ve kafasında bir bellek içinde işletim sistemi var. Robot gözlerinden gelen görüntüleri ve vücudundan gelen algıları bilgisayarında işleyerek insan gibi hareket edebiliyor" diye konuştu. 

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı kutlayan iCub, “Bugün 23 Nisan, neşe doluyor insan, pardon robot" diyerek espri de yapabildiğini kanıtladı. (çok komikmiş robot kardeş)

1
1
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
1
1
0
0
0