Robot Köpekler Neden Ortadan Kayboldu?

1
0
0
0
0
Robot teknolojisi eskiden gelişirken bir anda hayatımıza sevimli robot köpekler girmişti. Sahip oldukları özellikleri ve yapay zekaları ile bir anda herkesin dikkatini çekmişti. Bütün herkes ilerleyen yıllarda gelişmiş versiyonlarını beklerken robot köpekler hiç sadık olmadıklarını gösterdiler ve ortadan kayboldular.
Hayvanları sevmekle beraber kıl, tüy, salya ve dışkılarından hazzetmeyenler için üretilen “robotit”lerin gördüğü ilgiden yola çıkan Japon elektronik devi Sony, “Aibo” kısaca adıyla Ai adı verilen evcil robotların gelişmiş versiyonlarını ardı ardına üretmişti. Temel ihtiyaçlarını karşıladığınızda Ai, mutlu bir robotun yaptığı şekilde karşılık veriyordu. Gözlerine yerleştirilmiş ışık yayan diodlar (led'ler) sayesinde şaşkınlık, öfke, korku, üzüntü ve sevinç gibi duygularını gözleriyle ifade edebiliyordu.

Sony ilerleyen yıllarda Ai'nin gelişmiş versiyonu Doggy'yi üretmişti. 600 ila 2000 dolar arası bir fiyatla satışa arz edilen robot köpekler, birçok gerçek köpek türünden de ucuzdu. Üstelik, kimi “pet” sahipleri, “tatile çıkarken off düğmesine basıyorum, böylelikle gözüm arkada kalmıyor” derken kimileri, “dışarı çıkartmak gibi bir derdi de yok!” diyordu.  Kimileri öylesi sahiplenmişler ki bu dijital köpekleri, “onlarsız bir yaşam düşünemiyorum, zira ailemizin bir parçası” diyebiliyordu.Fakat 1999 veya 2006 yıllarında gelen üretimlerden sonra her iki köpek dostumuz için üretim durduruldu. Geçen yıllar içerisinde robot köpeklerimiz adeta canlı bir köpek gibi yaşlandılar ve hareketleri, işlevleri yavaşladı. Sony, robot köpekler için destek vermeyi bıraktı. Robot köpek sahipleri ise çaresiz bir şekilde dostlarını kutularına kaldırdılar.7 yıl kadar devam eden üretimini 2006'da durduran Sony, geçen ay da robot köpeklerin son teknik servis departmanını da kapatarak artık resmi desteği çekti. Elde sadece robot köpeklerden anlayan tamirciler kaldı ve birkaç yıl içinde artık parça bulunamayacağı için robot köpeklerin bir nevi nesli tükenmiş olacak.

Sony'nin şirket sözcüsü yaptığı açıklamada Sony’nin ana ilgi alanının elektronik olduğunu ve daha karlı alanlara yönelmek olduğunu belirterek neden robot köpek üretiminin durdurulduğunu anlatmıştı anlatmasına ancak robotlara duyulan ilginin yıllar içinde azalmak yerine daha da arttığı dikkati çekiyor.Robot köpek sahipleri, internette oluşturdukları fan siteleri ve forumlarla sorularına cevap buluyor, birbirleriyle tanışıyor. Robot köpeklerine duygusal bağlarla bağlanan kimi Japonlar, robotları için gerekli parça bulunamayıp, tamir edilemeyince arkalarından kilisede adlarına ayin düzenleyip ardından toprağa verebiliyor.


(Tokyo'da bir kilisede robot köpekler için düzenlenen bir ayin)

İnsanların, robot köpekler gibi yaşamayan canlılara karşı duygusal bir bağla bağlanabildiğini belirten Siber Psikoloji Uzmanı Eleanor Barlow, buna bireylerin otomobillerine özel isimler vermelerini örnek gösteriyor. Her geçen gün bir başka makinenin günlük hayatımızın odağına yerleştiğini düşünecek olursak, dünyanın hızla robotlaştığını önerebiliriz. Kimbilir, belki de günümüzde insanın insana kolayca uygulayabildiği şiddet ile tüm duygusal yoğunluğunu makinelere, elektronik oyuncaklara adaması arasında bir bağ vardır. Ne dersiniz?
 
1
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
1
0
0
0
0