• Anasayfa
  • İnternet
  • Gediz Üniversitesi'nde Tanıtılan ve Konuşulanları Anlayabilen İnsansı Robot: Lalebot

Gediz Üniversitesi'nde Tanıtılan ve Konuşulanları Anlayabilen İnsansı Robot: Lalebot

0
0
0
0
0
TÜBİTAK ödüllü elektrikli otomobili Devrim ile Türkçe konuşup söylenenleri anlayabilen insansı robot Lale, İzmir Enternasyonal Fuarı'nın en çok ilgi gören iki teknolojik ürünü oldu.
“Eğitim” temalı 84’üncü İzmir Enternasyonal Fuarı’nda Gediz Üniversitesi de yer aldı. Gedizli mucit öğrencilerin eseri elektrikli otomobil Devrim ile insansı robot Lale, İzmir Üniversiteleri Platformu bünyesindeki stantta ziyaretçilerin beğenisine sunuldu. Motoru dahil tamamına yakını Gediz Üniversitesi Teknoloji Takımı (G-Tech) tarafından imal edilen, TÜBİTAK’ın da Yerli Ürün Teşvik Ödülü’ne layık gördüğü Devrim, insansı robot Lale ile en fazla ilgi gören teknolojik ürün oldu. Konuklar, konsept aracı inceleyip bilgi aldı, G-Tech ekibini başarılarından dolayı kutladı.

Türkçe konuşup söylenenleri anlayabilen robot Lale de 52 ülkenin katıldığı organizasyonda meraklı bakışları topladı. Robot teknolojilerindeki başarılarıyla yurtdışında birçok ödül kazanan Kasım Gül’ün öncülüğündeki Gediz Üniversitesi Robotik Kulübü’nün (ROBOGED) eseri Lale, ziyaretçileri sözlü olarak ve uzattığı eliyle selamladı. Yazılımı, donanımı, tasarımı ve mekanik aksamları olmak üzere tamamı üniversitenin laboratuvarlarında hazırlanan, aynı zamanda bir ar-ge ve eğitim platformu olan Lale, ziyaretçilerden takdir topladı.Gediz Üniversitesi’nin İzmir Enternasyonal Fuarı’ndaki sürprizleri Devrim ve Lale ile sınırlı kalmadı, aralarında farklı ülkelerden gençlerin de bulunduğu öğrenciler, müzik ve dans gösterileri sundu, keyif dolu anlar yaşattı.

  
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0