Rus Hackerlar 1.2 Milyar Kişinin Bilgilerini Çalmış

0
0
0
0
0
Rus bilgisayar korsanları 1.2 milyar kişinin kişisel bilgilerini ele geçirmiş.
Amerika tabanlı internet güvenlik şirketi Hold Security'nin yayınladığı rapora göre Rus bilgisayar korsanları 1.2 milyar kişinin bilgilerini ele geçirmiş. Ele geçirilen bu bilgiler arasında kişilerin sosyal medya hesapları ve e-mail hesapları başı çekiyor. Bilgisayar korsanları ele geçirdikleri bu hesapları genel olarak spam işlemleri için kullanıyor olsa da yüklü miktarda hesabı da internette ki karaborsa sitelerinde satışa çıkarmışlar.

Hold Security firması bu olaya bugüe kadar ki en büyük veri hırsızlığı olarak olarak nitelendirmiş. Hatta öyle ki şirketin kurucusu olan Alex Holden rus bilgisayar korsanlarının 500 milyondan fazla e-mail adresini ele geçirdiklerini söyledi. Kaldı ki bu çok ciddi bir rakam bu mail adreslerinin spam işlemler için kullanılması istenmeyen sonuçlara neden olabilir.Hold Security firmasının sahibi Alex Holden özellikle şirketlerin güvenlinlik konusunda daha fazla tedbir alması gerektiğini söylüyor. Alex Holden kullanıcıların şifrelerini seçerken özenli davranması gerektiğini söylüyor ve şifrelerinin sevdiğiniz kişilerin isimleri, evcil hayvan isimleri veya tutuğunuz takımların isimleri gibi tahmin etmesi basit şeylerin şifrelerinizde bulunmaması gerektiğini söylüyor. Alex Holden şifre seçerken birbirinden alakasız ve ardaşık olmayan harf ve rakamlardan oluşması vede harflerin karışık olarak küçük ve büyük harflerden oluşması gerektiğini söylüyor. (özetle şifrenizi 321123 veya doğum tarihiniz gibi kolay şeyler yapmayın diyor.)

Fakat bir Amerikan şirketi Ruslara çamur atıyorsa ben yine de fazla inanmayın derim. Sonuçta tarih boyunca birbirlerine ısımanadı bu adamlar.
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0