• Anasayfa
  • İnternet
  • Rusya ve Çin Ortaklığında 200 Milyon Dolarlık Teknoloji Fonu Kuruldu

Rusya ve Çin Ortaklığında 200 Milyon Dolarlık Teknoloji Fonu Kuruldu

0
0
0
0
0
Yıllardır aralarında diplomatik sorunlar yaşayan Çin ve Rusya, yaklaşık 200 milyon dolarlık yeni bir teknoloji ortaklığı kurdu.
Teknolojik inovasyon alanında dev bir adım atmaya hazırlanan Çin ve Rusya, yüksek teknolojiler geliştirmek için Pekin’de bir ortaklık anlaşması imzaladı.

İki ülke, ilk olarak 200 milyon dolarlık bir sermaye ortaya koyarak, teknolojik inovasyon alanında ortak Ar-Ge çalışmaları ypıp pazarlamak istiyor. Anlaşma, ayrıca bir robotik merkezinin kurulmasını içerip, küçük ve orta ölçekteki teknolojik girişimlerinin desteklenmesini öngörüyor.

Moskova’nın merkezinin dışında büyük bir teknopark inşa edecek olan Rus Skolkovo Foundation kurumu, buraya robotik, bilgi teknolojileri, uzay ve enerji verimliliği üzerine araştırma yapacak 15 firma yerleştirecek. Rusya dışında Çin’de de Skolkovo’nun yardımıyla Cybernaut IG tarafından bir robotik merkezi kurulacak. 

Çin ve Rusya arasında yapılan bu anlaşmanın temeli biraz daha eskiye dayanıyor. 2013 yılından beridir bu konuda bir ortaklığın olduğundan bahsediliyor. Hatta Rusya’nın bu süre içerisinde Çin’e teknoloji sattığı da söyleniyor.Skolkovo’nun 2010 yılında kurduğu teknoparkta 1000 adet teknoloji girişimi bulunuyor ve şimdiye kadar 1 milyar dolar gelir elde edilmiş.
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0