Rusya Tek Bir Makale Yüzünden Tüm Wikipedia’yı Yasakladı

1
0
0
0
0
Rusya Tek Bir Makale Yüzünden Tüm Wikipedia’yı Yasakladı
Rus hükümeti internet sansürü kapsamında, halüsinatif mantarlar ile ilgili bir makaleden dolayı geçtiğimiz günlerde Reddit’i kapatmıştı, şimdi de sıra Wikipedia’ya geldi.
Rusya’nın internet içeriğini düzenleme ile ilgili kurumu Roscomnadzor, Reddit’e uygulanana benzer bir gerekçe ile resmi olarak Wikipedia’ya ulaşımı tamamen engelledi.

Kurumun hedef aldığı Wikipedia maddesi, aslında Hindistan’da haşhaştan üretilen “Charas” isimli bir uyuşturucu madde imiş. Wikipedia’daki ilgili makale bu maddenin yapımına dair de bilgiler içerdiğinden yasaklanması gerektiğine kanaat getirilmiş; ancak Reddit gibi HTTPS kullanan Wikipedia’nın internet servis sağlayıcıları tarafından tek sayfasının engellenmesi mümkün olmayınca komple kapatmışlar siteyi.

Rusya genelinde kapatılan Wikipedia.ru için Wikipedia, kararın geri çekilmesi için başvuruda bulunmuş; ancak bu konuda da hükümetin kararı ne yönde olacak bilinmiyor.

Diğer yandan adeta bizim ülkemizde olduğu gibi bazı yerlerde Wikipedia’ya girilebildiğine dair haberler de çıkmaya başlamış ki bunun nedeni internet servis sağlayıcılarının tüm ülkede aynı anda engelleme yapamamaları olabilir.

Şu an için Wikipedia’nın durumu ile ilgili kesin bilgimiz olmamakla birlikte DNS’lerimizi, VPN’lerimizi alıp bir Moskova seyahati planlıyoruz.
1
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
1
0
0
0
0