Sahte Virüs ve Malware Uyarıları Nasıl Saptanır?!

1
0
0
0
0
Girdiğiniz internet sitelerinde karşılaştığınız güvenlik önerilerinin sahte olup olmadığını nasıl anlayabilirsiniz? Eğer bu sorunun cevabını vermekte zorlanıyorsanız haberi detaylı bir şekilde okumanızı tavsiye ederim.
Her bilgisayar kullanıcısının virüsler hakkında bilgisi vardır. Bilgisayarımıza ve sistemlerimize zarar verebilecek olan virüsler, sadece virüsün bulunduğu internet sitesine girmenizle bulaşmazlar. Bilgisayarlarınızda bulunan dosyaları, bilgileri veya bilgisayarınızın kendisini kullanmak isteyen kişiler, internet sitelerinde farklı şekillerde reklam vererek bilgisayarınıza giriş yapmaya çalışırlar. "Tebrikler, 500.000 dolar kazandınız!" benzeri reklamlardan oluşan bu içerikler, tıklamanızla birlikte sizi otomatik olarak virüsün bulunduğu bir internet sitesine yönlendirecektir.

Son dönemlerde bu reklamlar "Dikkat, bilgisayarınızda-telefonunuzda virüs tespit edildi. Virüsü silmek için buraya tıklayın" şeklinde de gözükür oldular. Sayfanın sağ alt kısmında ortaya çıkması nedeniyle kullandığımız virüs programından geldiğini düşünebileceğimiz bu mesajlar, oldukça gerçekçi olabiliyorlar. Bu haberimizde sahte uyarıların ve reklamların nasıl gerçeğinden ayırt edilebileceğini, ayırt ettiğiniz zaman neler yapılabileceğini paylaştık.
 

 Sahte Oldukları Nasıl Anlaşılır?Öncelikle nasıl ayırt etmeniz gerektiğinden başlayalım. İnternet sitelerinde karşılaştığımız birçok reklam tipi vardır ancak bunlardan sadece 3 tanesi sıklıkla kullanılır: virüs taraması reklamı, "UYARI!" şeklinde başlayan pop-up'lar ve sağ alt kısımda bildirim gibi görünen reklamlar. İnternetteyken bu 3 uyarıdan birisiyle karşılaşırsanız asla hızlı bir şekilde karar vermeyin. Söz konusu olan uyarının üzerine imleçi getirin ve sol alt kısımda internet sitesi linkinin çıkıp çıkmadığını kontrol edin, sayfayı değiştirin ve hatta emin olmak için internet tarayıcısını kapatın.
 

 Uyarının Sahte Olduğunu Anladığınızda Ne Yapmanız Gerekir?Yukarıda bulunan önerileri hiçe saydınız ve virüs bulunan, sahte bir reklam içeriğine mi tıklandınız? "Afferim size, ımmmaah!" Bu gibi durumlarda telaşlanmanıza gerek yok, yapmanız gereken şeyler basit. Öncelikle virüs tarama programınızı çalıştırın ve tarayıcıyı kapatın, ardından internet sitesinde bulunan veya virüs tarama programınızdan gördüğünüz uyarıları dikkate alarak internette arama yapın. Örneğin virüs tarama programınız bir trojen buldu, internet sitesinin bilgisayarınıza ne gibi zararlar verebileceğini düşünerek bu trojenin nereden bulaştığını araştırmanız ve size ne gibi zararlar verebileceğini öğrenmeniz yararlı olabilir.

Bu gibi durumlarda bilgisayarınızın tamamen güvenli olduğunu anlamadan asla işlem yapmayınız. Sadece oyun oynamak isteseniz bile bilgisayarınızda bulunan bir virüs, bilgisayarınızın birkaç güne mahvolmasına neden olabilir.

Kaynak: MakeUseOf 
1
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
1
0
0
0
0