• Anasayfa
  • İnternet
  • Şaka Gibi: 400 Milyon TL Değerindeki Tablo, Tavan Arasından Çıktı

Şaka Gibi: 400 Milyon TL Değerindeki Tablo, Tavan Arasından Çıktı

0
0
0
0
0
Dünyanın en ünlü ressamlarından İtalyan Caravaggio’ya ait olduğu tahmin edilen tablo, Fransa’daki bir evin tavan arasından çıktı.
Dünyaca ünlü İtalyan ressam Caravaggio'nun 400 yıl önce yaptığı 'Judith Beheading Holofernes' adındaki tablo, Fransa’nın Toulouse kenti yakınlarındaki bir evin çatısında bulundu. Ev sahibi, çatının su sızdırması üzerine tamirat için tavan arasına gittiği sırada bu tabloyla karşılaştığını söyledi.

Fransız sanat uzmanı Eric Turquin’e göre Caravaggio, tabloyu 1604-1605 yılları arasında Roma’da yaptı. Fransız yasalarına göre ülke topraklarında bulunan bir sanat eserinin 30 ay boyunca ülke dışına çıkarılmasına yasak getiriliyor, fakat ulusal müzelerin bu eserleri satın almasına öncelik veriliyor.Olayın aradan 2 yıl geçtikten sonra açığa çıkmasının ardından harekete geçen Fransız Kültür Bakanlığı’nın tabloyu satın almak için girişimde bulunduğu belirtildi. 

Barok stilinin öncüsü sayılan İtalyan ressam, “gölgeyi ve ışığı mükemmel kullanan insan” olarak tanınıyor. 1571 yılında doğan ressam, 39 yaşında hayatını kaybetmiş.
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0