Samsung'tan Telefonların Dinleme İddiasına Cevap Geldi

17
2
2
2
1
Samsung'tan Telefonların Dinleme İddiasına Cevap Geldi
Samsung, sosyal medyada hızla yayılan 'Samsung cihazlarının bataryasında dinleme cihazı mı var?' sorusuna açıklık getirdi.
Son birkaç gündür sosyal medyada en çok konuşulan konulardan bir tanesi, muhtemelen Karadenizli olan amcamızın Samsung’la ilgili olan videosu. Amcamıza göre Samsung, cihazların bataryalarına yerleştirdiği çip sayesinde kullanıcıların konuşmalarını dinliyor. Hatta bunun nasıl yapıldığını göstermek için de bataryayı söküp içerisindeki çipi çıkartıyor. Biz de durumun, amcanın sandığı gibi olmadığını gösteren bir haber paylaşmıştık. Haber öylesine viral bir şekilde yayıldı ki Samsung, resmi Facebook hesabı üzerinden bu durumla ilgili bir bildiri yayınladı.

Bizim haberimizle paralel doğrultuda bir açıklama yapan Samsung, sosyal medyada hızla yayılan videodaki kullanıcının cihazdan söktüğü parçanın NFC anteni olduğunu açıkladı. Bu tarz yapılan işlemlerin, cihazın garanti kapsamından çıkacağı ve en önemlisi NFC ile ilgili fonksiyonların çalışmamasına neden olabileceğini belirten Samsung’un açıklamasının tamamı şu şekilde:

"Sosyal medyada bir kullanıcımızın paylaştığı videoda görülen, Samsung mobil cihazının pilinin üzerinden sökülen parça “NFC anteni”dir. NFC (Near Field Communication) yakın alan iletişimi için kullanılan bir haberleşme teknolojisidir. Tüm dünyada giderek yaygınlaşan NFC teknolojisinin hiçbir şekilde takip ve/veya dinleme benzeri bir amaçla kullanılması/kullanılabilmesi mümkün değildir.

NFC özelliğini destekleyen cihazlarda “NFC anteni”, genellikle telefonun arka kısmına yakın, cihazın diğer cihazlarla kısa mesafede haberleşmesini mümkün kılacak/kolaylaştıracak şekilde, batarya veya arka kapak iç yüzeyine gömülü olarak yerleştirilmektedir. Bu durum, NFC'yi destekleyen cihazınızın kullanım kılavuzunda da belirtilmektedir. Özelliğin kullanılabilmesi için telefonun bağlantı ayarları menüsünden NFC başlığının aktive edilmesi gerekir, aktive edilmezse özellik kullanılamaz.

NFC teknolojisi, bu özelliği destekleyen cihazların birbirine 10 cm veya altı bir mesafede, âdeta dokunacak kadar yaklaştıkları zaman etkin olmakta; cihazların birbiriyle konuşabilmeleri ancak bu şartlar altında sağlanmaktadır.

“NFC anteni”ni cihazınızdan sökmeye yönelik, cihazın piline veya diğer aksamlarına bir müdahalede bulunmanız, pilinizi ve telefonunuzu garanti kapsamı dışında bırakabilir; ayrıca NFC ile ilgili fonksiyonlarının çalışmamasına da neden olabilir. Bu yüzden kullanıcılarımıza bu tür uygulamaları tavsiye etmiyoruz."
 
17
2
2
2
1
Emoji İle Tepki Ver
17
2
2
2
1