• Anasayfa
  • İnternet
  • Microsoft’un Desteğini Alan 18 Yaşındaki Türk Öğrenciden Facebook’a Rakip Olabilecek Proje!

Microsoft’un Desteğini Alan 18 Yaşındaki Türk Öğrenciden Facebook’a Rakip Olabilecek Proje!

0
0
0
0
0
18 yaşındaki Bursalı Sertan Helvacı, geliştirdiği sosyal medya projesiyle Microsoft’un desteğini almayı başardı.
Uluslararası çapta Facebook’a rakip olmak öyle kolay iş değil, hepimiz bunun farkındayız. Fakat yerel bazı projeler, Facebook’a göre kullanıcıların ilgisini daha fazla çekebiliyor. (Örneğin vk.com, weibo.com gibi) Bursalı bu genç arkadaşımız da (Sertan Helvacı) ülkemizde ilgi görmesi muhtemel bir sosyal ağ projesi geliştirdi.

Events Here adındaki bu site, kullanıcıların çevresindeki faaliyetlere bir tıkla ulaşmasını sağlıyor. Hatta Microsoft projenin özgünlüğünden bayağı etkilenmiş olacak ki Sertan’a destek vermeye karar vermiş ve genç girişimciye Microsoft ürünlerini ücretsiz olarak kullanma hakkı tanımış. Ayrıca başarılı öğrenci, Bahçeşehir Üniversitesi’nden de tam burs kazanmış.Aslında Microsoft’la olan bağlantısının biraz daha eskiye dayandığını söyleyen Sertan, “Bu uygulamadan önce sanal gerçeklik sunan bir projem vardı. O projeden dolayı Microsoft ile irtibat halindeydik. Bu projemi sunduğum zaman ilgilerini çekti. Türkiye’de bu tarz bir uygulamayı yapan ilk kişiyim. Sosyal medya yazılımları yapmaya deneyen birkaç kişi olsa da, ilk defa bu kadar ilerleyen kişilerden birisiyim. Uygulama, bulunduğunuz muhitin 25 kilometre çevresindeki bütün etkinlikleri kullanıcıya listeliyor. Listelenen uygulamalardan herhangi birini seçip o faaliyete katılabiliyorsunuz. Maksadım insanların kendi ilgi alanlarına uyan insanlarla tanışması. Benim ilgi alanım teknoloji. Ben teknoloji ile ilgilenen yeni insanlarla tanışmak istediğimde Events Here’yi kullanmam çok mantıklı olacak" dedi.

Projesinin yazılım bölümüyle alakalı olarak da bilgi veren Sertan, "Uygulamaya giriş yaptığınızda size ilgi alanlarınızı soruyor. İlgi alanlarınızı seçtiğiniz zaman sizin merak alanınıza uygun faaliyetleri vermeye başlıyor. Facebook’da etkinlik oluşturma sistemi mevcut, ama sadece davet edilen kişilerin gelmesini ve sadece arkadaş çevrelerinin toplanmasını sağlıyor. Biz bunu aşmak istiyoruz. Herkesin yakın çevresindeki insanlarla tanışmasını ve bir arada vakit geçirmesini sağlamak istiyoruz. Mesela bir insan İzmir’e gittiğinde, orada ilgilendiği herhangi bir kongre yapılacaksa, Events Here size hemen bir bildirim yollayacak. Orada yapılacak faaliyetten bahsedecek. İsterseniz siz etkinlik arayacak veya isterseniz otomatik olarak telefonunuzdaki uygulamaya gelecek. Ben herkesin yazılım geliştirmesi gerektiğine inanıyorum. Herkesin bir şeyler için çaba göstermesine inanıyorum. Yaşın hiçbir öneminin olmadığını biliyorum. Ben 6 sınıftan itibaren bu sektörün içindeyim. Başarılı başarısız bir çok projeye sahip oldum. Elbet bir yerde başarıyı buluyorsunuz. Microsoft’la daha önce geliştirdiğim bir proje sayesinde iletişime geçme imkanı buldum. Geliştirdiğim bu proje ile Microsoft’dan yardım istedim ve böyle bir projem olduğunu söyledim. Gerekli taslakları çıkartıp sunum yaptım. Beni çok güzel karşıladılar, güzel bir toplantı sonunda bana destek vereceklerini açıkladılar. Şu anda tüm Windows ve Microsoft ürünleri ücretsiz olarak bana veriliyor. Bu şekilde çalışmaya devam ediyorum” dedi.
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0