• Anasayfa
  • İnternet
  • İnternetin Karanlık Yüzü: Hackerlar, Siber Saldırılar ve Güvenlik Açıkları Hakkında 5 İlginç Bilgi!

İnternetin Karanlık Yüzü: Hackerlar, Siber Saldırılar ve Güvenlik Açıkları Hakkında 5 İlginç Bilgi!

0
0
0
0
0
Arama listesinde olan hackerlar, dünyanın en zararlı virüsleri, basit ama gerçek güvenlik riskleri ve daha birçok ilginç bilgi... İnternetin karanlık yüzüne birlikte göz atmaya ne dersiniz?
İnternet dünyasının karanlık yüzüne dair neler biliyorsunuz? Eminim çokça ilgi çeken bu konuda hepinizin bildiği birçok şey vardır. Yazımızda siber saldırılar, hacker'lar ve güvenlik konularında bildiklerimizin üzerine ekleyebileceğimiz ilginç 5 bilgiyi sizlerle paylaşıyoruz. Bunlardan bazılarını duyduğunuzda şaşıracağınıza eminim.  İşte internetin karanlık yüzüne dair 5 ilginç bilgi...

 FBI, Aranan Siber Suçlular için Para Ödülleri Veriyor!

Amerikan Federal Araştırma Soruşturma Bürosu'nun arananlar listesinde 19 ünlü siber suçlunun ismi yer almaktadır. Arananlar listesindeki isimler için para ödülleri koyan kuruluş, Roman hacker Niculae Popescu için 1 milyon dolara kadar ödeme yapıyor. Diğer siber casusların başına konan ödüller de hiç az değil. Listenin tamamına buradan ulaşabilirsiniz.

 Bugüne Kadarki En Zararlı Virüs: MyDoom

Tarihte birçok zararlı yazılım ortaya çıktı ve dünya çapında zarara neden oldu. Ancak bunların hiçbiri ilk kez 2004 yılında görülen MyDoom kadar yıkıcı etki yaratmadı. Enfekte olduğu sistemi zombi bilgisayara çeviren ve DDOS saldırısı için kullanılmasını sağlayan MyDoom virüsü, dünya çapında 38.5 milyar dolarlık maddi bir zarar doğurdu. 

 Hackerların En Favori Hedeflerinden Biri: Sosyal Medya

Siber casusların sosyal medya hesaplarından çok doğrudan banka hesaplarıyla uğraştığı düşünülebilir.  Buna rağmen, birçok siber casus için en popüler hedef sosyal medya hesaplarıdır. İstatistiklere göre, internet kullanıcılarının yüzde 64'ü sosyal medya servislerini kullanıyor. Yani, bu ortamlarda 1.6 milyarın üzerinde kullanıcı var. Nüfus bu kadar kalabalık olunca, ortalama her gün 600 bin kullanıcının Facebook hesabının gizliliğinin ihlal edilmesine şaşırmamak gerek. (Yine de şaşırdım)

 Dünyadaki Bilgisayarların Yüzde 99'u Güvenlik Zaafiyeti İçerir!

İstatistikler tüm bilgisayarların yüzde 99'unda Oracle Java, Adobe Reader ve Adobe Flash bulunduğunu gösteriyor. Bu da yüzde 99 risk anlamına geliyor çünkü virüsler, hacker saldırıları ve güvenlik ihlalleri bu eklentiler üzerinden sisteme bulaşıyor. Özellikle, yukarıdaki uygulamaların kurulu olduğu güncel olmayan bilgisayarlar tamamen hedefte. Tabii ki bu söylediğimden, yukarıda adı geçen uygulamaların zararlı olduğu anlamı çıkmamalı. Yazılımları ve işletim sistemini sürekli güncel tutarak güvenliğinizi sağlayabilirsiniz.

 İşletmelerde Güvenlik Riskleri Şirket İçinden!

İlginç bir istatistik de çalışanlara yönelik. Araştırmalara göre, şirketlerden ayrılan ya da işten çıkarılan çalışanların yüzde 59'u kurumsal verileri çalıyor. Bu çok ciddi bir rakam ve aslında siber saldırıdan çok basit hırsızlık olaylarına giriyor. Yine de, ilginç bir güvenlik sorunu olduğu için bu listede yer vermek istedim.
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0