​Sosyal Medyada Gündem Konusu Olan Matematik Sorusu

0
0
0
0
0
Singapur’da lise öğrencilerine sorulan bir matematik sorusu sosyal medya ile dünyaya yayıldı.
Singapur’da lise öğrencilerine sorulan bir matematik sorusu sosyal medya ile dünyaya yayıldı.

Soruyu gören ve çözmek isteyen insanların tepkileri ve yorumlarıyla beraber eğlenceli dakikalar ortaya çıktı. Sosyal medya aracılığıyla yayılmış olan bu soruyu görenler, sorunun ilkokul çocuklarına sorulduğunu sanıyordu.

Bahsedilen matematik sorusu ise şu şekilde:Albert ile Bernard, Cheryl ile yeni arkadaş oldu ve Cheryl'in doğum gününü bilmek istiyorlar. Cheryl 10 olası tarih verdi. Ancak Cheryl Albert'e doğum gününün hangi ayda olduğunu, Bernard'a da gününü söyledi. Daha sonra Albert ile Bernard arasında şöyle bir diyalog geçti:

Albert: Cheryl'in doğum günü ne zaman bilmiyorum, fakat Bernard'ın da bilmediğini biliyorum. 
Bernard: Başta Cheryl'in doğum gününü bilmiyordum ama şimdi biliyorum. 
Albert: Şimdi ben de Cheryl'in doğum günü ne zaman biliyorum. "

Cheryl'in doğum tarihi ne zaman?İlk olarak Singapurlu bir TV sunucusunun Facebook sayfasında paylaşmış olduğu bu soru, sosyal medya sayesinde tüm Dünya’ya ulaştı. Gönderiyi gören kullanıcılar soruyu cevaplayarak başka sosyal medya platformlarında paylaşmaya başladı.

Sorunun 8 Nisan’da gerçekleştirilen Singapur ve Asya Matematik Olimpiyatları’nda 15 – 16 yaşında ki öğrencilere sorulduğu öğrenildi. 

Adına şarkı dahi yapılan bu soru, Twitter’da #cherylsbirthday etiketinin oluşturulmasına sebep olmuştu.

Tabii sadece soruyu çözmek için yorum atılmadı, bunun yanı sıra aralarında bazı kullanıcıların attığı alaycı yorumlar da bulunuyordu.

David Leong adındaki bir Facebook kullanıcısı "Cheryl'in Albert ve Bernard'ı doğum günü partisinde istemediği çok belli. Cheryl bu küçük oyunu oynamaya karar verdiğinde bunu anlamalılardı" yorumunu yaptı.

Diğer bir Facebook kullanıcısı da "Albert ile Bernard; Cheryl'in doğum gününü bulmak için bu kadar çok birlikte zaman geçirince birbirlerine aşık oldular ve Cheryl'i unuttular" yorumun paylaştı.

Bir farklı yorumda ise "Cheryl'i terk edin, başka kızlar bulun" ifadesi kullanıldı.
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0