• Anasayfa
  • İnternet
  • Snapchat CEO'su Evan Spiegel, Snapchat'i Neden Satmadığını Açıkladı

Snapchat CEO'su Evan Spiegel, Snapchat'i Neden Satmadığını Açıkladı

3
1
0
0
0
Snapchat’in CEO'su Evan Spiegel, ”Neden Facebook’a satmadınız?” sorusunun cevabını açıkladı.
Özellikle teknolojinin ilerlemesi ve sosyal ağların artmasıyla birlikte birçok insan artık yeni girişimlere el atmak istiyor. Bazı ünlü kişilerin "başarı" hikayelerini okumaya başlıyor ve sonucunda ise şaşırtıcı bilgiler edinebiliyor. Bilindiği üzere hayatta bazı başarılara imza atabilmek için risk almak kaçınılmazdır. Bazen "büyük işler" için "büyük kararlar" vermek gerekir.

Buna örnek olarak Snapchat'in CEO'su Evan Spiegel'ı gösterebiliriz. Hatırlayacağınız gibi bir süre önce Facebook, Snapchat'i satın almak istemişti fakat Evan Spiegel bu teklifi kabul etmemişti. Bu haberi okuyan herkesin aklında ise "Acaba neden satmadı?" gibi bir düşünce oluşmuştu. Çünkü biliniyordu ki Snapchat'in gelirleri pekte iç açıcı değildi. 

Evan Spiegel, bu sorunun cevabını Kaliforniya'da bir okulun mezuniyeti sırasında açıkladı ve yapmış olduğu bu konuşma ortalama 10 dakika sürdü. Spiegel, ilk olarak "Bu soruyla çok sık karşılaşıyorum." dedi ve kendine gelen yorumların "Neden şirketinizi satmıyorsunuz? Para kazanmıyor bile. Bu bir çılgınlık, şu anda bir teknede olabilirdiniz. Kim tekneleri sevmezki. Sizin sorununuz ne?” şeklinde olduğunu ifade etti. Bu ifadelerinden sonra Spiegel, insanların kendini ve kurucu ortağı Bobby Murphy'yi yetki düşkünü veya "kibirli" olarak gördüklerini dile getirdi. "Şey, aslında bu doğru." diyerek cümleye başlayan Spiegel, cümlesini "Bizim bir yetki duygumuz var, bir sahiplik duygusu. Çünkü en nihayetinde biz böyle bir dünyaya doğduk ve bu dünyadan da biz sorumluyuz." şeklinde sürdürdü.Spiegel, "Artık şuna emin oldum ki birşeyin doğru olduğunun en hızlı kanıtı, başkalarının sizi ondan ayırmak için bir sürü para önermesidir." cümlesini kullanarak, bir tekne dolusu para karşılığında bile Snapchat'i satmadığını ve gerçek tutkusunu bulduğunu ifade etti. Her ne kadar kayıt altında olan bir kar değeri gösterilmese de, Snapchat'in piyasa değeri 15 milyar dolar.

Bu konuşmaların ardından Spiegel, şu cümlesi ile konuşmasına son verdi:  "Bir sürü hata yapacaksınız. Ben halihazırda tonlarca yaptım bile, bazıları aleni bir şekildeydi ve berbat hissettirdi. Ama bu sorun değil. Sadece yapabileceğiniz kadar hızlı bir şekilde özür dileyin ve affedilmek için dua edin."
3
1
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
3
1
0
0
0