Son 5 Yılın En Büyük Hack Saldırıları!

3
1
0
0
0
2010-2015 yılları arasında yaşanmış en büyük, kapsamlı, en çok hasar veren ve en etkili hack saldırılarının listesi.
Bilgisayar çağında yaşıyoruz. Çağımızda, aklınıza gelebilecek her şey yazılım tabanlı makineler tarafından yapılabiliyor. Bilgisayarlar, her ne kadar güvenli olsa da bu güvenliği geçtiğiniz sürece istediğinizi yaptırabileceğiniz basit makineler.

Çoğu hack saldırısı, şirketlerin veya kişilerin bilgisayarlarındaki bilgilere ulaşmak, zarar vermek veya belirli bir konuda tepki göstermek için yapılıyor. Bazen doğru şekilde doğru hedefe yapılan hack saldırısı o kadar büyük miktarlarda para kaybına sebep olabiliyor ki, Çin ve Amerika gibi devletler arasında sürekli devam eden gizli bir tür hack savaşı var (maksat ekonomiye etki etmek). Elbette savunmasının saldırmasından daha kolay olan bu olayda her saldırı işe yaramıyor fakat hepsi de boşa çıkmış saldırılar değil. 
 
İşte son 5 yılın en büyük hack saldırıları: 

 

 1- Adobe (Ekim 2013)Etkilenen insan sayısı: 150 milyon

Çalınan bilgi: 150 milyon insanın çalınan e-mail adresleri, şifreleri ve kredi kartı bilgileri.

Gerçekleşmesi: Hackerlar hala açık bir şekilde bildirilmeyen bir yöntemle Adobe'nin ağına erişim sağladılar. Bilgileri çalmalarının yanı sıra, Adobe'nin bütün programlarının temelini oluşturan yazılımın kaynak kodlarını çaldılar.

Sonucu: Adobe saldırıdan etkilenen bütün kullanıcılarına kredi kartlarının takibi için ücretsiz bir izleme programı sundu. Etkilenmeyenlere ise şifrelerini değiştirmelerini değiştirmelerini ve verilen siteden e-mail adreslerinin çalınıp çalınmadığnı kontrol etmelerini söyledi.

 

 2- eBay (Mayıs 2014)Etkilenen insan sayısı: 145 milyon

Çalınan bilgi: Müşterilerin kullanıcı adları, şifreleri, e-mail adresleri ve diğer kişisel bilgileri. Ödeme bilgileri çalınmadı.

Gerçekleşmesi: Hackerlar aynı zamanda eBay'in de sistemiyle uyuşan ve önceden farklı bir yerden çalınmış olan çalışan bilgileri ile sisteme giriş yaptılar.

Sonucu: eBay kullanıcıların hepsinden şifrelerini değiştirmelerini istedi ve yeni güvenlik önlemleri ile hesapları güçlendirdi.

 

 3- Target (Ocak 2014)Etkilenen insan sayısı: 110 milyon

Çalınan bilgi: 70 milyon e-mail adresi, 40 milyon kredi kartı ve borç numarası.

Gerçekleşmesi: Bloomberg'e göre, hackerlar şirketin güvenliğine girişi olan birinin bilgilerini çaldılar ve sisteme giriş yaptılar.

Sonucu: Olayın gerçekleşmesinden 6 ay sonra şirketin CEO'su Gregg Steinhafel istifaya zorlandı. Mart ayında, bilgileri çalınan müşteriler Target'a 10 milyon dolar değerinde bir tazminat davası açtı.

 

 4- Home Depot (Eylül 2014)Etkilenen insan sayısı: 109 milyon

Çalınan bilgiler: 53 milyon insanın e-mail adresi ve 80 milyar dolarlık ev gelişim zincirinden 56 milyon kredi kartı numarası ve borç bilgileri.

Gerçekleşmesi: Home Depot'un açıklamasına göre hackerlar bir satıcının bilgilerini kullanarak sistemin ağına girdiler ve sistemin oto-kontrol sitemine kötü amaçlı yazılım yerleştirdiler. Bu yazılım zaman içinde Amerika ve Kanada'da bulunan kullanıcıların bilgilerini topladı.

Sonucu: Şirketin, sistemini yazılımdan kurtarması 62 milyon dolara maloldu.

 

 5- Anthem (Şubat 2015)Etkilenen insan sayısı: 88 milyon

Çalınan bilgi: Sosyal güvenlik numaraları, çalışan bilgileri ve diğer kişisel bilgiler. Anthem aynı zamanda ülkenin en büyük 2. sosyal güvenlik sigortası sağlayanı.

Gerçekleşmesi: Söylenene göre olayın yapılması aylar önce Çin hükümetinin desteklediği bir grubun United Airlines'ın ve Amerikan Personel Yönetim Bürosu'nun sistemine girmesiyle gerçekleşti.

Sonucu: Anthem etkilenenlere ücretsiz kart takip sistemi sundu.

 

 6- JPMorgan Chase (Temmuz 2014)Etkilenen insan sayısı: 83 milyon

Çalınan bilgiler: 2.6 trilyon dolar değerindeki dev finans servisinden isimler, adresler ve telefon numaraları çalındı.

Gerçekleşmesi: New York Times'a göre hackerlar, JPMorgan'ın bir çalışanının bilgilerine ulaşan hackerlar bu yöntem ile sisteme giriş yaptılar.

Sonucu: Araştırmalar sonucu hack saldırısında bulunduğundan şüphelenilen 4 çalışan gözaltına alındı.  
 
 

 7- Amerikan Personel Yönetim Bürosu (Haziran 2015)Etkilenen insan sayısı: 22 milyon

Çalınan bilgi: Sosyal güvenlik numaraları ve yeni ve eski olmak üzere bütün çalışanların kişisel bilgileri.

Gerçekleşmesi: Çin hükümetinden şüphenilen saldırıda hükümetin temasta bulunduğu kişilerin bilgilerinin çalınması ile sisteme girildi.

Sonucu: OPM Yöneticisi Katherine Archuleta istifa etti ve ikinci bir açıklamaya kadar devlet, kurumun sistemini incelemeye devam ettiklerini bildirdi.

Kaynak: Yahoo
3
1
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
3
1
0
0
0