Sosyal Medya Narsist Bireyler Yetişmesine Sebep Oluyor

2
2
0
0
0
Sosyal Medya Narsist Bireyler Yetişmesine Sebep Oluyor
Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın yapmış olduğu araştırmaya göre gençlerin%86’sı günde en az bir kere, %72’si ise günde birden fazla internete giriyor. Her 3 gençten bir tanesi vaktinin en az 3 saatini internet başında harcıyor. 

Sosyal medya kullanımı ile ilgili yapılan kapsamlı araştırma sonucu ülkemizdeki internet kullanımının ne derecede olduğunu bizlere gösterdi.

İnternet teknolojisinin son dönemlerde hızla gelişmesi dünyada olduğu gibi ülkemizde de internete ulaşım ve internet kullanımının her anlamda artışına etki etti. 1980-1999 ve 2000 yılı doğumlular arasında oldukça kullanılan internet, artık lüksten çıkıp ihtiyaç haline gelmiş bulunmakta.

Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın yapmış olduğu araştırmaya göre gençlerin%86’sı günde en az bir kere, %72’si ise günde birden fazla internete giriyor. Her 3 gençten bir tanesi vaktinin en az 3 saatini internet başında harcıyor. Ortaöğretim grubundaki öğrenciler,bekarlar arasında ise bu oran oldukça fazla.Kalma süresine  bakacak olursak da internette 6 saatten fazla vakit geçiren gençlerin oranı %13
 
İnternete girerken en kullanılan cihazlar ise dizüstü bilgisayarlar ve akıllı telefonlar. her iki gençten biri internete akıllı telefonundan bağlanırken, genel anlamda internet kullanıcılarının %62’si dizüstü bilgisayarından internete bağlanıyor. Bunun dışında çalıştığı yerden internete bağlananlar ise 25-29 yaş aralığında.
 
Yine araştırmalara göre ülkemizde en çok kullanılan sosyal ağ %93 ile Facebook olurken, bunu %72 ile de Twitter takip ediyor. Atılan tweet sayısı ise günde 8 milyona ulaşıyor.
 
İnternetin fazla ve bilinçsizce kullanımı özellikle gençler üzerinde ciddi psikolojik sorunlara, narsist tavırlar içeren gençlerin yetişmesine sebep olmakta. Ailelerin bu konuda dikkatli olmaları, internetin bilinçli ve verimli kullanılması konusunda çocuklarına destek olmaları gerektiği kesinlikle unutulmamalı.

2
2
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
2
2
0
0
0