''Siber Güvenlik İçin 20 Bin Elemana İhtiyaç Var''

0
0
0
0
0
Son zamanlarda ülkemize yönelik ciddi şekilde artan siber saldırılara karşı savunma ekibimiz yetersiz. Peki bu yetersizliğin oranı ne kadar?
Bildiğiniz üzere özellikle Rusya ile yaşadığımız gerilimin ardından ülkemize yönelik siber saldırıların dozu giderek artmış, hatta çoğu kez gerek devlet kurumlarının siteleri, gerekse ülke genelindeki internet hızı bunlardan nasibini almıştı.

Tabi böyle bir durum baş gösterince ''ülkemiz siber saldırılara karşı ne kadar korunaklı?'' sorusu sık sık gündeme gelmişti. İşte bu konuyla alakalı konuşan HAVELSAN Genel Müdür Yardımcısı Yücel Bağrıaçık, ülkemizde siber güvenlik konusunda ciddi bir eleman açığı olduğuna değindi.Özellikle son dönemlerdeki saldırıların ardından siber güvenlik konusunda zaaflarınmızın ortaya çıktığına değinen Bağrıaçık, gerekli güvenliği sağlaması konusunda teknik bilgiye sahip olan donanımlı eleman açığının da bulunduğunu dile getirdi. Bağrıaçık'ın ifadelerine göre ise bu eleman açığı 20 bine yakın!

Elektrik, su ve doğalgaz tesisleri gibi tesislerin bile artık internet tabanlı sistemler sayesinde kontrol edildiği söyleyen Bağrıaçık, bu sebeple 15-20 bin arası siber güvenlik elemanı açığımız olduğunu söylemekte. Tabi bu oldukça ciddi bir rakam.

İnternet altyapısını korumaya yönelik HAVELSAN olarak attıkları adımlardan da bahseden Bağrıaçık, devam eden çalışmaları sonucunda hem yerli bulut sistemi hem de yerli firewall sistemimi geliştirdiklerini, yıl sonuna doğru da sistemlerin yavaş yavaş denemeye sokulacağını söylemekte.
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0