• Anasayfa
  • İnternet
  • SpaceX Yörüngeye Gönderilecek Uydularla Yüksek Hızda İnternet Sağlayacak

SpaceX Yörüngeye Gönderilecek Uydularla Yüksek Hızda İnternet Sağlayacak

1
0
0
0
0
Uydu sistemleriyle dünyanın dört bir yanına internet erişimi sağlama amacı ile geliştirilen projeler arasında şu an en fazla ilerlemeyi kaydeden Google'a, Elon Musk'ın şirketi SpaceX de ortak oluyor.
Tesla'nın patronu Elon Musk'ın sahip olduğu şirketlerden biri olan, Amerikan uzay taşımacılığı şirketi SpaceX, yeni bir proje kapsamında Amerika Federal İletişim Komisyonu'ndan izin istedi.

Projeye göre yörüngeye uydu fırlatmak isteyen SpaceX, bu uydu sayesinde yeryüzüne yüksek hızda internet erişimi sağlayacak. Tabi önce Federal İletişim Komisyonu'ndan çıkacak izini beklemeleri gerekmekte.Aslında SpaceX'in bu projesi bir süredir biliniyordu. Bu sene başında -Ocak ayında- Seattle'da düzenlenen etkinlikte, Musk bu projeden az çok bahsetmişti. SpaceX'in planı, Falcon 9 roketleri ile birlikte fırlatılacak ve içlerinde 4 bin adet boyut ve maliyet olarak küçük network uydular üretmek. Dünya yörüngesine oturtturulacak uydular Amerika'nın batı yakasına bağlantı sağlayacak.

SpaceX, gerekli izin çıkarsa ilk olarak tıpkı bir anten işlevi görecek bu uyduların barındırdığı teknolojinin yüksek hızlı interneti yeryüzüne taşıyıp taşıyamayacağı. Önümüzdeki sene uyduları test etmeye başlamak isteyen SpaceX, beş sene içinde de projesini halka sunmayı amaçlıyor. Öncelikli hedef Amerika. Ancak sistem yeterli verimliliği gösterebilirse, SpaceX'in bir sonraki hedefi dünya geneli olabilir.Tabi bu tarz projelerle ilgilenen ve yatırımlar yapan sadece Musk'ın şirketi değil. Virgin Group kurucusu ve OneWeb'in yöneticilerinden Richard Branson'da, şirketi ile birlikte uzaydan internet erişimi sağlayabilen grup uydu sistemleri üzerinde çalıştıklarını duyurmuş durumda.

Projeleri ile dikkat çeken SpaceX, Ocak ayında Google ve Fidelity firmalarından 1 milyon dolarlık fon almıştı.
1
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
1
0
0
0
0