Yataktan Çıkamayanlara Spotify’dan Tavsiye Listesi

0
0
0
0
0
Kışın karanlık günlerinde yataktan çıkıp güne başlamak herkes için zordur. Saatleri bir saat geri aldığımız bu hafta sonundan itibaren birkaç gün kuşkusuz birçoğumuz için biraz daha zor olacak. Spotify ise uyanmaya kolaylaştıracak ve yataktan daha zinde kalkmamızı sağlayacak şarkıları bizler için belirledi.
Spotify, insanların bu zor sabahlarda uyanabilmelerine ve güne enerjik başlamalarına yardımcı olmak için Cambridge ve New York Üniversitesi’nde müzik psikoloğu olarak görev yapan David M. Greenberg ile bilimsel bir çalışma gerçekleştirdi. Spotify ve Greenberg’in yaptığı çalışmaya göre yataktan kalkmaya ve güne zinde başlamaya yardımcı olan ideal şarkıların ortak özellikleri şöyle:

- Sizi kendinize getiren müzik: İlk uyandığınız an, çok enerjik şarkılar için erkendir, sizi yataktan çıkarmaya yaramaz. İlk birkaç saniyesinde bile olsa daha sakin başlayıp giderek hızlanan şarkılar daha etkili olacaktır.


- Pozitif şarkı sözleri: Alarm çaldığında güne başlamak için motive olmaya ihtiyacınız var. Pozitif şarkı sözleri somurtkan bir ruh halinden çıkmanıza ve kendinizi iyi hissetmenize yardımcı olacaktır.- Güçlü vuruş: Sadece şarkı sözleri değil, aynı zamanda müziğin ses dalgaları da önemlidir. Her ölçü birimde 2 ve 4 vuruşları olan şarkılar (genellikle bas ve bateri ile), yani 100 – 130 BPM arasında olan parçalar sizi daha iyi bir ruh haline sokacaktır.Spotify ve Greenberg tarafından bu kriterler göz önüne alınarak oluşturulan uyanma listesi, bu müzik reçetesine uygun geniş bir şarkı yelpazesinden oluşuyor. Coldplay’in “Viva La Vida” şarkısının zirvede olduğu liste, Bill Whiter’ın “Lovely Day” şarkısı ve son zamanların hit parçalarından olan Macklemore ve Ryan Lewis’in “Downtown” şarkısı gibi parçalar yataktan kendini kazımak zorunda kalanlara güne enerjik başlamayı vadediyor. Spotify’ın uyanma listesindeki parçalar şöyle:
 
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0