Steam Hacklendi mi?!

2
0
0
0
0
Steam, an itibarıyla kullanıcıların başka hesaplara giriş yapabildiği büyük bir hatayı yaşıyor.
Dünyanın en büyük oyun dağıtım platformu olan Steam, an itibarıyla büyük bir hata yaşıyor. Platformun serverlarında oluştuğu düşünülen bu hata nedeniyle kullanıcılar, kendi profillerine giriş yapmalarına rağmen başka kullanıcıların hesaplarına erişiyorlar. Kullanıcıların tamamını etkilendiği düşünülen bu hata yüzünden kullanıcılar, platformun "Mağaza" bölümüne kendi hesaplarıyla giriş yapamıyorlar. Bazı forumlarda bu hatanın bir hack sonucu meydana gelmiş olabileceğinden bahsediliyor, ancak şimdilik Steam tarafından net bir açıklama yapılmadı.

Hatanın etkilediği bir diğer şey de Steam'in dil seçenekleri. Farklı hesaplarda, farklı dil seçenekleri bulunması nedeniyle her mağazayı yenilediğinizde dil seçenekleri değişiyor ve mağazayı farklı bir dil ile görüntülüyorsunuz. Steam tarafından konu ile ilgili olarak net bir açıklama yapılmış değil ancak görünen o ki mağazaya erişim, geçici olarak engellendi.
(Steam'in dil seçenekleri mağazayı her yenilemenizle birlikte bu şekilde değişiyor)

Bazı Reddit kullanıcıları Steam'in serverlarında yaşanan bu hatanın birkaç gün önce Minecraft'ı hackleyeceklerini belirten hacker'lar tarafından gerçekleştirilebilmiş olabileceğini belirttiler. Aynı hacker'lar Steam hakkında "Steam'i yılbaşı indirimleri sırasında hackleyeceğiz" şeklinde açıklamalarda bulunmuşlardı.
 
Twitter'dan ve çeşitli platformlardan belirtilene göre Steam kullanıcılarının bazılarının kullanıcı bilgileri sızdırılmış olabilir. Bu nedenle kullanıcıların Steam kullanmamaları, herhangi birşey satın almamaları ve konu ile ilgili açıklamları takip etmelerini öneririz. Eğer kullanıcıların bilgileri, bazı sitelerde iddia edildiği gibi sızdırıldıysa Steam çok büyük zarara uğrayacaktır.

GÜNCELLEME : 

Bu sıkıntı nedeniyle kullanıcıların email ve fatura adresleri ile birlikte kredi kartı bilgilerinin risk altında olma ihtimali var. Bu bilgiler sadece okuma iznine sahip olduğu için hesabınızla bir işlem yapılabilmesi mümkün değil. Bu sıkıntının bir hack veya DDoS saldırısı olmadığını belirtmekte fayda var.

Şu sıralarda Steam Dükkan kapatılmış durumda. Tahmin ettiğimiz üzere Valve konu üstünde çalışıyor. PayPal bilgilerinizi Steam'e verdiyseniz, PayPal'a giriş yaparak Steam ile bağlantısını kesmeniz yararınıza olacaktır. Fakat Steam üzerinden hiçbir dükkan linkine tıklamamanız, bilgilerinizi Steam üzerinden değiştirmeye veya kaldırmaya çalışmamanız öneriliyor.

Kaynak: Reddit 
2
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
2
0
0
0
0