• Anasayfa
  • İnternet
  • Sürekli Bilgisayar Başındaysanız, 20 Dakikada 20 Saniye Kuralına Uymalısınız!

Sürekli Bilgisayar Başındaysanız, 20 Dakikada 20 Saniye Kuralına Uymalısınız!

0
0
0
0
0
Bilgisayar başında uzun süre kalan kişiler ileride ciddi göz hastalıklarına yakalanmak istemiyorlarsa ‘20 dakikada 20 saniye’ kuralına uymaları gerekiyor.
Gelişen farklı yapıdaki iş kolları, insanların bilgisayar başında daha uzun süre kalmasını sağlıyor. (örneğin ben) Bu sebeple son yıllarda gözle ilgili oldukça fazla şikayetler gelmeye başladı. Uzun süre bilgisayar başında kalan kişilerde oluşan enfeksiyon, kırma kusuru, katarakt, sarı nokta gibi hastalıklar ortaya çıkabiliyor ve bu hastalıklar, ilerleyen yıllarda ciddi boyutlarda görme kaybına sebep olabiliyor.

Göz Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Evren Baca, bilgisayar başında uzun süre geçiren kişilerin ‘20 dakikada 20 saniye’ kuralına uyması halinde gözle ilgili birçok hastalığın oluşmasını engelleyebileceğini açıkladı. ‘Her 20 dakikada bir 20 saniye mola vermek, göz sağlığınızı korumanın en tipik yöntemlerinden biri’ diyen Dr. Baca, 7 etkili yöntem sayesinde göz sağlığının korunabileceğinden bahsetti. Bu önlemler sırasıyla şu şekilde:

1- Kadınlar, makyaj malzemelerinin son kullanım tarihine dikkat etsinler. Sıvı ve kremsi malzemelerde bakteri oluşma riskinin fazla olduğunu belirten Dr. Baca, bu tarz ürünlerin 3 ay sonra artık kullanılmaması gerektiğini söyledi.

2- Roka, ıspanak, portakal, tam buğday gibi besinler dışında fasulye, bezelye, kırmızı ve beyaz et tüketimi, göz sağlığına oldukça iyi geliyor.3- 20 dakikada bir mutlaka 20 saniye ara vermeye çalışın. Ekrana uzun süre bakmak, gözde bir bozukluk yaratmasa da yorgunluk ve kuruluk yaratır. (kuruluğun sebebi, uzun süre kırpmadan açık kalması) Bu sebeple her 20 dakikada bir 20 saniye boyunca uzağa bakmak hem göz kuruluğuna hem de yorgunluğuna iyi gelecek.

4- Kontakt lens kullanıyorsanız, temizliğine önem gösterin. Zira göz enfeksiyonlarının en büyük oluşma sebeplerinden bir tanesi, lensin çıkarıldığı sırada parmaklardaki bakterilerin lenslere yapışması. Bu yüzden ellerinizi, lensinizi çıkarmadan önce bol suyla yıkamaya özen gösterin.5- Havalar kapalı kalsa bile yaz - kış güneş gözlüğü kullanın. Ultraviyole ışınlarına her ortamda maruz kalınabilmesinden dolayı şartlar ne olursa olsun, güneş gözlüğünüzü gözünüzden düşürmeyin. Bu ışınların yalnızca deriye zarar verdiği düşünülür fakat gözlere de oldukça büyük etkisi vardır.

6- İlaçlardaki prospektüsleri mutlaka okuyun. Çünkü kullandığınız başka bir ilaç, yan etki olarak gözünüzü etkileyebilir. 

7- Sadece iş ortamında değil, ev ortamında da ‘koruyucu gözlük’ kullanmayı ihmal etmeyin. Evde yaptığınız bir tamir esnasında yaşanacak en ufak kaza, gözünüze zarar verebilir. Eğer bu tarz bir gözlük satın alacaksanız, polikarbonat materyalle üretilen gözlükleri tercih etmenizi tavsiye ederiz. Bu materyal, diğer gözlüklere oranla 10 kat daha güçlü koruma sağlıyor.

0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0