Tarihin En Büyük DDOS Saldırısı

2
1
0
0
0
Tarihin En Büyük DDOS Saldırısı
Geçtiğimiz yıl Spamhous'a karşı düzenlenen 300 Gb'lık trafiğe ulaşan DDOS saldırısı, internet tarihinin en büyük ve en şiddetli veri saldırısı olmuştu. Ancak tabi ki her geçen gün kendini geliştiren ve organize olan hackerlar CloudFlare'ın başına daha kötüsüyle musallat oldu.
"Çok sayıda kaynaktan, eşzamanlı olarak sunucuya aşırı miktarda veri gönderme ve bu yolla sunucunun kapasitesinin üzerine çıkarak hizmet dışı kalmasına sebep olma" şeklinde açıklayabileceğimiz DDoS ya da veri bombardmanı saldırıları, şu an için internetin önüne geçilemez gibi duran bir saldırı şekli.

Virüs aracılığı ile kontrol edilen bilgisayarlardan eş zamanlı olarak gerçekleştirilen bu saldırıların boyutu da elbette sunucu kapasitesi arttıkça daha da artıyor ve sunucuyu çökertmek için daha fazla veri gönderimine ihtiyaç duyuluyor.

Bu saldırıların en büyüğü geçtiğimiz yıl Spamhaus adlı şirketin sitesine karşı gerçekleştirilmişti. Spam mesajların takibi ve engellenmesi yönünde hizmetler sunan Spamhaus'un sunucuları saniyede 300 Gb'lık veri trafiğini kaldıramayarak çökmüştü ve bu saldırı internet tarihinin en büyük DDoS saldırısı olarak rekor kırmıştı.

Ancak tabi ki; bu rekor uzun süre bu saldırıya ait olarak kalamazdı ve nitekim CloudFlare isimli servis sağlayıcısı geçtiğimiz gün, saniyede 400 Gb'lık veri trafiğine maruz kaldığı saldırı ile yeni rekorun sahibi oldu.

Salrıyı kendi Twitter hesabından "şiddetli bir NTP saldırısı tespit ettik. Görünen o ki geçen yıl Spamhaus'un başıan gelenden daha büyük" Cloudflare CEO'su Matthew Price, bir sonraki twitinde "Birilerinin artık daha büyük bir silahı var. Kötü şeyler olacak." diyerek  saldırıdan ve boyutundan haberdar olduklarını bildirdi.

CloudFlare'ın hangi müşterisinin bu saldırıdan etkilendiğini söylemese de Avrupa'da bir hedefe saldırıldığını belirten Price, özellikle birkaç aydır sayısı artan saldırıların da can sıkıcı olmaya başladığını vurguladı.
2
1
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
2
1
0
0
0