• Anasayfa
  • İnternet
  • TDK Başkanı: Şapka İşareti, Klavyedeki Tuş Kombinasyonu Kullanılmadığı İçin ‘Kalktı’ Zannediliyor

TDK Başkanı: Şapka İşareti, Klavyedeki Tuş Kombinasyonu Kullanılmadığı İçin ‘Kalktı’ Zannediliyor

0
0
0
0
0
TDK Başkanı Mustafa Sinan Kaçalin, Türkçe’deki şapka işaretinin kalkmasıyla ilgili söylentileri ‘Münir Özkul öldü’ şeklinde çıkan haberlere benzetti.
Türk Dil Kurumu Başkanı Prof. Dr. Mustafa Sinan Kaçalin, ara ara Türkçe’deki şapka işaretinin kalkmış olduğuna dair çıkan söylentilere son noktayı koyarak, “Şapka işareti hiçbir zaman kalkmadı” dedi.

1940’lı yıllardan beri şapka işaretinin Türkçe’de yer aldığını belirten Kaçalin, bu tarz söylemlerin geçerli ve gerçekçi olmadığını söyledi. Bu işaretin imla kuralları çerçevesinde değerlendirildiğinde çok önemli bir yerinin olduğunu ve dilimizi daha da zenginleştirdiğini söyleyen Kaçalin, "Şapka işaretimiz var. Bunun gibi zaman zaman bizim adımıza 'sosyal otlangaç, gök götürü konuksal avrat' gibi kelimeler de TDK adına uyduruluyor. Bu konular TDK’ya sorulur öğrenilir. Örneğin ayda bir 'Münir Özkul öldü' diye haber çıkıyor. Ama ailesine ve kızına sormuyorlar. Özkul’un kızına taziye telefonları geliyor. Tabi psikolojisi altüst oluyor. Şapka işaretinin kalması da bunun gibi. Şapka işaretinin kalktığı gibi bir şey yok. Bize sorarlar biz cevabını veririz. Kurum adına halüsinasyon görmeye gerek yok. Şapka işareti hiç bir zaman kalkmadı. Kalkabilir, Türkiye'de harfler kalktı. Şapka da kalkar ama bence kalkması doğru değil. Anlama problemi doğar. Fransızca'da da şapka işareti var" dedi.Özellikle haber merkezlerinde çalışan editörlerin (Başkan burada bana da inceden giydiriyor) şapka işareti gerektiren kelimeleri yazarken bu işaretin çıkmasını sağlayan tuş kombinasyonunu kullanmamasından dolayı böyle bir algının oluştuğunu belirten Kaçalin, "Bu ciddiyetsizlik, öbür ciddiye alınan işler kadar ciddiye alındığında çözüm olur. İş laçka, yetki yok, ciddiyet yok. Sonra da diyorlar ki 'Ne olacak dilimizin hali” dedi. 
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0