Teknolojiye Mola Vermenizi Sağlayacak 10 Öneri

0
0
0
0
0
Eğer tüm hayatınızı bir odanın içinde, insanlıktan uzak bir şekilde geçireceğiniz hissine kapılmaya başladıysanız mutlaka bu önerileri uygulayın.
Gece yatmadan önce gördüğünüz son surat, tabletinizin parlayan ekranındaki suratınızsa ve eğer sabah uyandığınızda ilk işiniz telefonunuzdan maillerinize bakmak, snapchat, facebook, twitter, instagram stalklaması yapmak oluyorsa teknoloji ile biraz fazla sıkı fıkı olmuşsunuz demektir.

Hal böyleyken kimisi bu durumu kabullenemez, fakat siz bu kabullenme sürecini aştıysanız ve asosyal, depresif birisi olmaktan kaçınmak istiyorsanız aşağıdaki 10 ufak öneri ile teknolojiyle aranıza mesafe koyabilirsiniz!


 

 1) Öncelikle haber alma şeklinizi değiştirin!


Evet! Günümüzün en büyük ihtiyacı olan haber alma ihtiyacımızı çoğumuz gazetelerin internet sitelerinden, newsapp'lerden karşılıyoruz. Amacımız neydi? Teknolojiye mesafe koymak! Şimdi yarın bir değişiklik yapıyor, sabahleyin kalkıp küçükken mahalle maçından sonra kana kana su alıp içtiğimiz bakkal amcamıza gidiyoruz. Kendisi sizi uzun zamandır görmemiş olacak ki 1-2 hal hatır sorma arayı kaynatmadan sonra o kokusunu unuttuğumuz, aylarca hiç bir günü kaçırmadan kuponlarını biriktirdiğimiz gazetemizi alıyoruz. İşe giderken, evde kahvaltıdan sonra ailemizle çay/kahve eşliğinde, okulda tenefüslerde, artık canınız nasıl, nerede okumak isterse bir güzel ellerimiz siyaha boyanana kadar haberleri içimize çekiyoruz. (Ohh mis!)


 

 2) Akılsız eşyalara geçin!


Malum en son dün sizlerle paylaştığımız, artık donumuza kadar gelmiş olan "Akıllı eşya" merakımızı bir köşeye bırakalım. Bırakın saatiniz konuşmayı versin, onun yerine gidin bir arkadaşınıza, bir bayana, bir beye saati sorup öğrenme keyfini yaşayın. (Hem bakarsınız konu konuyu açar tanışırsınız işte fena mı?) 


 

 3) Sosyal medya ile bağınızı gevşetin!


Bir değişiklik yapın, bu pazartesi sabahı kalktığınızda o Garfield'lı, Bahattin'li, pesimist pazartesi görsellerinden duvarınıza postlamayın. Bunun yerine sabah okula gittiğinizde kankanızın omuzlarında ağlamayı deneyin! (Emin ol onunda senin kadar uykusu var ve seni anlıyor!). Sevdiğin kız mesajını görsün diye Twitter'dan cikcikleme, onun yerine sınıfta öyle bir of çek ki karşıki dağlar yıkılsın. :) Hadi bugün teknolojiye ara vermede ki ilk günün, şimdilik bu kadar ileri gidemezsen korkma! En azından kantine, bahçeye, tuvalete gittiğnide check-in yapma. Bu bile ilk gün için kâfi.


 

 4) Telefon toplama kampı!


Daha çok anne tarzı teknoloji bağ kopartma yöntemi diyebiliriz. Fakat kesinlikle çok etkili bir yöntem! Ailecek veya ikna etmeyi başarabilirseniz arkadaşlarınızla yemeğe otururken telefonları bir kutuda toplayın. Böylece Facebook, Twitter ana sayfanızı yenilemek yerine annenizin saçındaki değişikliği (evet sadece uçlarından 3cm kestirmiş ama bun ona söylemelisin!) farkedebilir, baban bütün gün çalışırken özlediği çocuğunun yüzünü görüp seninle iletişim kurabilir!


 

 5) Hayatınıza kurallar koyun ve bunları kabullenin!


Aslında teknolojiyle bağınızı koparmak hayatınızdaki diğer aktivitelere çok benzer. Örneğin : diyet yapmak, spor yapmak gibi. İlk gün herşey güzeldir, isteklisinizdir. Sonraki güne uyandığınızda bir ara verme isteği, "amaan 1 günden nolucak ki?" diye bahaneler üretmeler. İşte buda onun gibi. Aslında en önemli kural aldığınız kararları sürdürebilmekte. Peki siz telefonunuzu yemeğin dışında bıraktığınız da, çorbanızı daha hızlı ve sıcakken acele acele içmeden, dakikaları hatta saniyeleri saymadan dayanabilir misiniz?


 

 6) Kabloyu kesin! (Kırmızı olan değil la, maviyi maviyi!)


Tamam şimdi geldik en önemli yere, Teknoloji çağındayız ve günümüzde herşey bilgisayar üzerinden yapılıyor artık. Eve getirdiğiniz işler, ödevler, projeler, Peki siz bilgisayar başında iş yaparken ne kadar dikkatiniz dağılmadan durabiliyorsunuz? Laplace konu anlatımını ararken, kendinizi Arif'in Manchester'a attığı golde bulmanız ne kadar sürüyor? İşte bu durumda kendinize hakim olamıyorsanız bir masaüstü programı yardımı ile belli bir süre bilgisayarınızın internet erişimini kilitleyebilirsiniz!. Böylece işinize odaklanıp işinizi bitirebilirsiniz!


 

 7) Şarj aletinizi uzaklaştırın!


Hepimizin en büyük tedirginliği artık, şarj aletini unutmamak ve girdiği yerde hemen bir piriz bulmak. Evdeyken telefonunuzu şarja takarken yer seçimini değiştirin. Yanı başınıza takmak yerine daha uzak bir odaya takın. Mümkünse unutun. Ailenizle vakit geçirin. Sohbet edin, kitap okuyun. Bu ayrılık hem sağlığınıza hem teknoloji bağımlıığınıza iyi gelecek.


 

 8) Kendiniz otomatik olarak uzaklaştırın!


Akıllı telefon üreticileri bizleri kendimizden daha iyi tanıyor olacaklarki, bize sundukları telefonlar kendiliğinden Rahatsız Etme (İOS), Sessiz Mod (Android) modülleri ile birlikte geliyor. Bildiğiniz gibi bu moda geçtiğinizde sizin ayrıcalık verdiğiniz kişiler hariç kimse size ulaşamıyor, mesaj atamıyor, uygulama bildirimleri gelmiyor. Bu modları programlayabilir, bölgesel, saatlik dilimlere göre otomatik aktif edebilirsiniz. Hayatınıza kısa molalar açın.


 

 9) Müzik sadece telefonunuzda yok!


Ne çabuk unuttunuz şehirler arası yolculuk yaparken dinlediğiniz radyo programlarını? "Sıradaki şarkı bana gelsin" dediğiniz , hatta bazen çalan şarkıyla gönderme yaptığınız radyonuzu nasıl unutursunuz? Tek müzik kaynağı telefonunuz mu? Eğer bağımlılık sebebiniz müzik dinlemekse hadi biraz gerçekçi olun, hayatın her dakikasında kendinizi yönetiyorsunuz zaten. Bırakın sıradaki şarkıyı siz değil radyo seçsin ve bir şansta başka şarkıya tanıyın! Aynı müzikleri dinlemekte monotonluk ve rutindir!


 

 10) KENDİNİZDEN UTANIN!


Hani hepimizin çevresinde bulunan işsiz bazı arkadaşlar var, teknoloji bağımlısı olmalarının sebebi ne iş için kullandıkları e-mail uygulamarı, ne müzik dinlemek! Evet, o sabahtan akşama kadar telefonda batak, solitare, pişti, okey, 101 oynayanlar. Kaç saatinizi o avucunuzun içinde ısınan telefon/tabletinize bakarak geçirdiğinizin haddi hesabı yok! Toparlanın bizce.
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0