Telefonunuzu Modeminizle Şarj Edebilirsiniz

0
0
0
0
0
Telefonunuzu Modeminizle Şarj Edebilirsiniz
Washington Üniversitesi’nde görevli araştırmacılar, kablosuz ağ bağdaştırıcınızı iPhone ya da Android cihazlarınızın bataryasını 8 buçuk metre mesafeden dahi şarj etmenizi sağlayacak şekilde modifiye etmeyi başardı.
Modeminizi uzak mesafe bir kablosuz şarj cihazına çeviren bu teknoloji ile internet erişiminiz de devam edebiliyor; ancak elbette teknolojinin yaygınlaşması için bir süre daha zamana ve teste ihtiyaç var.

Bir modem ve modemin internet erişimi için yaydığı radyo dalgalarını (RF), doğru akım (DC) enerjisine dönüştüren sensörlere ihtiyaç duyan bu teknoloji sayesinde modeme yapılan ufak bir yazılım güncellemesi de internet erişiminin engellenmemesini sağlıyor.

Washington Üniversitesi araştırmacıları, test için kullandıkları evlere Asus’un RT-AC68U model modemini yerleştirerek gerçekleştirdikleri testlerde eski model bir modem kullanıyor olmalarına rağmen kolaylıkla güncelleme sonucunda kablosuz ve uzak mesafeden cihaz şarj etmeyi başardıklarını gördüler. Eski bir model olan bu cihaz ile başarılan girişim, hemen her modemin yazılım güncellemesini kabul ederek iPhone ve Android cihazları uzak mesafeden kablosuz olarak şarj etmek üzere programlanabileceğini gösteriyor. Ayrıca cihaz kullanıcılarının internet kesintisi ya da yavaşlama gibi şikayetlerinin olmamasının yanı sıra kullanıcılardan birisinin internet hızında artış olduğu rapor edilmiş.

Üniversite, araştırmacıların bu yoğun çalışmasını son kullanıcı ürününe çevirerek piyasaya sürmesini sağlamayı amaçlayan ve bunu yapabilecek yeterlilikte bir ortak şirket kurmuş durumda. Şirketin daha önce piyasaya çıkardığı Energous isimli bir cihaz mevcut; ancak bu cihaz radyo sinyaller yaymasına rağmen enerji ve veriyi aynı anda gönderemiyor.
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0