• Anasayfa
  • İnternet
  • Terminatörler Geldiğinde Google'ın Kurucularına Dokunmayacaklar

Terminatörler Geldiğinde Google'ın Kurucularına Dokunmayacaklar

0
0
0
0
0
Terminatörler dünyayı ele geçirmeye geldiğinde Google'ın kurucularına dokunamayacaklar.
Neredeyse Dünya üzerindeki bütün robot üreten firmaları satın alan Google’ın kendi kurucularını olası robot saldırılarından koruduğu ortaya çıktı.

İnternet henüz internet değilken, yani bundan tam 20 yıl önce sitenin tasarımcıları için robots.txt isimli bir protokol hazırlandı. Bu protokole göre; Google'ın web sitelerini araştıran ve burada ki bilgileri Google'a geri getiren botları bulunuyor. Bu botlar sayesinde içerikler Google'da indexleniyor. İşte bu botlar ile iletişime geçebilmek için sitelerde "robots.txt" adlı bir dosya barındırılıyor. Bu dosya sayesinde sitenizde indexlenmemesi ve dolayısı ile robotların gelmemesi gereken yerleri belirtebiliyorsunuz.  Google her 24 saatte bir sitelerin robots.txt dosyalarını kontrol ediyor ve robots.txt de ki değişikliklere göre siteyi kontrol ediyor. (Bundan zarar gelmez ki)

Bu sistem yaklaşık olarak 20 yıldır aktif olan bu sistem genel olarak pek çok eleştiri alsa da aktif olarak kullanılmaya devam ediyor. Google bu sistemin 20. yılı şerefine kendi sistemi üzerinde yeni bir robots.txt yayınladı. Yayınlanan bu dökümana eğer Terminatörler T-1000 veya T-800 dünyayı istila ederse Google'ın kurucuları olan Sergey Brin ve Larry Page'e saldırmayacaklar( muska gibi bi nevi ). Ha şimdi olası bir terminatör saldırısında Google kendi elinde ki robotları ortaya çıkarırsa zaten sıkıntı yaşamazlar. Adamlar son bir sene içerisinde bir sürü robot firmasını satın aldılar. Zaten terminatörlere gerek kalmadan Google yakında dünyayı ele geçirecek.

İşi özetlemek gerekirse, Google'ın robotları yemek yedikleri kaba pislemeyecekler, efendi olacaklar, adam olacaklar Sergey Brin ve Larry Page'i gördüklerinde ceketlerini ilikleyecekler. Hayır zaten ben de robot yapıp dursam, ben de "yarın öbür gün bu bize dokunmasın bir şey yapmasın" diye düşünür. Önlemimi alırım.

Google'ın robots.txt dosyasına buradan ulaşabilirsiniz.http://www.google.com/killer-robots.txt
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0