• Anasayfa
  • İnternet
  • Tim Cook’tan ‘Apple Öldü’ İddialarına Yanıt: Şaşırmışlar

Tim Cook’tan ‘Apple Öldü’ İddialarına Yanıt: Şaşırmışlar

0
0
0
0
0
Apple’ın yayınlanan ilk çeyrek raporlarının ardından düşüş yaşadığını söyleyen bazı analistlere cevap veren Cook, söylenildiği bir düşüş yaşamadıklarını belirtti.
Geçtiğimiz hafta içerisinde Apple ilk çeyrek raporlarını açıklamış, şirketin 13 yıldan beri ilk kez düşüş yaşadığı ortaya çıkmıştı. Yıllardan beri her yıl kârını arttıran Apple’ın bu yıl ilk kez bir önceki yıla göre düşüş yaşaması, bazı analistler tarafından Apple’ın yavaş yavaş teknoloji dünyasındaki yerini kaybedeceği şeklinde yorumlandı. Bu konuyla ilgli bir açıklama yapan Apple’ın CEO’su Tim Cook, bilanço anlamında bir düşüş olmasına rağmen şirketin ilk üç aylık döneminde 50,6 milyar dolar gelir, 10,5 milyar dolar da net kâr elde ettiğini belirtti. ‘Bazı analistler bizim öldüğümüzü düşünüyor ama ben hiç o şekilde düşünmüyorum. Belki Wall Street’in beklentilerini karşılamamış olabilir fakat iyi bir çeyrek geçirdiğimizi düşünüyorum’ dedi.

Çin ve Hindistan akıllı telefon pazarlarıyla ilgili değerlendirmelerde de bulunan Cook, Çin’de Android işletim sistemini kullanan kişilerin %40’ının iPhone’a geçiş yaptığını, fakat Çin ekonomisindeki yavaşlama ve para birimindeki değer kaybı nedeniyle ülkedeki pazarın eskisi kadar büyüme kaydedemediğini söyledi.Asıl potansiyelin Hindistan’da olduğunu söyleyen Cook, ülke nüfusunun yarısının 25 yaş ve altında olduğunu, nüfus olarak da 2020 yılına kadar kadar Çin’e yaklaşacaklarını belirten Cook, "Hindistan'da insanlar akıllı telefon kullanmak istiyor. Ancak ülkenin mobil internet teknolojisi henüz yeterli değil. Gerekli altyapı hazırlıkları tamamlanırsa, Hindistan pazarı Apple için büyük bir potansiyele sahip" dedi.
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0