Toyota'dan Yapay Zeka İçin 1 Milyar Dolarlık Yatırım

0
0
0
0
0
Toyota yeni kurduğu araştırma şirketiyle yapay zeka ve robotik çalışmalar yapacak. Şirketin 5 yılda 1 milyar dolar yatırım yapacağı açıklandı.
Dünyanın en çok satan otomotiv markası Toyota, devrim niteliğinde bir karar aldı. Japon otomotiv devi Toyota, otomobillere yapay zeka geliştirmek üzere önümüzdeki 5 sene için 1 milyar dolar yatırım yapacağını açıkladı. Şirketten yapılan açıklamada tamamiyle otomatik araçların planlandığı fakat asıl hedeflerinin, tehlikeli durumlarda yapay zekanın karar vererek kazaları önlemesi olduğu belirtildi.

Toyota sözcüsü John Hanson “Otomatik sürüşü talep eden birçok insan var ve yakında da gerçek olacak. Fakat istediğimiz asıl şey, bir an önce hayat kurtarmaya başlamak!” şeklinde açıklamada bulundu.Toyota’nın akıllı otomobil çalışmalarına ABD’nin ünlü teknoloji merkezi ‘Silikon Vadisi’nde başlayacağı bildirildi. Bilindiği üzere Google gibi şirketler de Silikon Vadisi’nde sürücüsüz otomobil çalışmalarına devam ediyor. Hatta Google’ın test sürüşleri yaptığı bir prototipi de mevcut. Fakat sürücüsüz otomobillerin yakın gelecekte piyasada olmasına ihtimal verilmiyor. Toyota Silikon Vadisi’nde kuracağı araştırma şirketinde, gelecekte kendi kendine giden arabalar yapmak ve bu teknolojiyi hayatın diğer kısımlarına uygulamak amaçlı  yapay zeka ve robot geliştirecek.Toyota Motor Corp. Yönetim Kurulu Başkanı Akio Toyoda  2016 Ocak’tan itibaren 200 çalışanı ile Silikon Vadisi, Stanford Üniversitesi yanında çalışmaya başlayacak olan şirket için Cambridge’deki Massachusetts Institute of Technology  yanında da ikinci bir yer tahsis edileceğini söyledi.Toyota şu an için birçok araba üreticisinin de bahsettiği otomatik olarak kendi kendine giden araba yapımının da üstünde bir teknoloji ile ilgilendiklerini , bu teknolojinin günlük yaşamın bir parçası haline gelerek daha güvenli bir yaşam sunacağını belirtti. Halihazırda yaşlı ve hasta insanlar için R2-D2 tarzı bir robot geliştirmiş olan Toyota ayrıca müzikal enstrüman çalabilen, insan görünümlü robotları da yaptı.
 

DARPA Robotics Challenge’den Gill Pratt’ı yeni çalışmanın başına getiren Toyota’nın 2016 yılında özellikle Stanford ve MIT’den yüksek düzey mühendisler başta olmak üzere araştırmalar için 200 kişi işe alması bekleniyor.
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0