TSK’ya Üç Farklı Tipte Silah Geliyor

1
1
0
0
0
Tamamıyla Türk mühendis ve işçiler tarafından geliştirilen 3 farklı tipteki tüfeğin seri üretim çalışmalarında sona yaklaşıldı.
TSK, MPT-55 piyade tüfeği, KNT-76 keskin nişancı tüfeği ve modern maklineli tüfeğin seri üretimine yakın bir zamanda başlıyor. Tamamen milli imkanlarla geliştirilen MPT-55 piyade tüfeği ve KNT-76 keskin nişancı tüfeğinin seri üretimine bu yıl, diğer silahın ise gelecek yıl başlanacak.

MPT-55 piyade tüfeğinin 5,56x45 milimetre kalibreye sahip olduğunu belirten Makine ve Kimya Endüstrisi Kurumu Silah Fabrikası Ar-Ge Müdürü Selim İyiiş, "MPT-55 piyade tüfeğinin iki modeli var. Birinci modelimiz 'Karabin' tipi kısa modelimiz. Bu modelimizin ağırlığı 2 kilo 900 gram ve dakikada 750 atım sayısına ulaşabilmekte. Plastik şarjörü, teleskopik ayarlanabilir dipçiği mevcut" dedi. Bu modelin 3 kilo 200 gram ağırlığında olduğunu ve kullanımının benzerlerine oranla daha pratik olduğunu söyleyen İyiiş, "Plastik kompozit şarjörlü ve üzerine her türlü optik sistemin takılabileceği üniversal pikatini ray sistemine sahiptir" şeklinde konuştu.KNT-76’nın manga tipi keskin nişancı tipi tüfek olduğunu söyleyen İyiiş, tüfeğin 7,62x51 milimetre kalibreye sahip olduğunu belirterek özellikleri hakkında şu bilgileri verdi: "Bu tüfeğin en büyük özelliği tek atışlı ve dağılım değeri 1,3 moa olmasıdır. En iyi değerlerimizden biri de 0,5 moadır. Eşdeğerlerine göre çok daha hafif, etkili, vuruş kabiliyeti çok yüksek keskin nişancı tüfeğimizdir. Dünyadaki eşdeğerlerine göre çok daha üstün özellikleri sahiptir."Modern makineli tüfek hakkında da açıklamalarda bulunan İyiiş, bu tüfeğin 8 kilogram ağırlığında olduğunu ve Savunma Sanayi Müsteşarlığı’nın fabrikalarında üretildiğini söyledi. Tam mayonlu sisteme sahip olan tüfeğin ‘dünyanın en az tutukluk yapan sistemi’ne sahip olduğunu belirten İyiyiş, ayrıca silah için dünyanın en iyi alev gizleyeni ifadesini kullandı.
 

1
1
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
1
1
0
0
0