TTNET, Vikipedi’deki "Cinsel" İçerikli Kelimeleri Engelledi

1
0
0
0
0
​Türk Telekom’un internet sağlayıcısı TTNET, internet ansiklopedisi olan Vikipedi’deki “vajina”, “penis”, “testis torbası”, “kadın üreme organları” maddelerini, mahkeme kararı olmaksızın engelledi.
Türk Telekom’un internet sağlayıcısı TTNET, internet ansiklopedisi olan Vikipedi’deki “vajina”, “penis”, “testis torbası”, “kadın üreme organları” maddelerini, mahkeme kararı olmaksızın engelledi.
 
Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun site sorgusu sayfasına bakıldığında, Vikipedi ve söz konusu sayfalar hakkında “erişim yasağına” dair herhangi bir mahkeme kararı görünmüyor. Vikipedi’deki bu maddelere diğer internet sağlayıcıları ve mobil internet üzerinden erişim sağlanabiliyor.

Engellenen linklerden örnekler:

http://tr.wikipedia.org/wiki/%C4%B0nsan_penisi
http://tr.wikipedia.org/wiki/Vajina
http://tr.wikipedia.org/wiki/Testis_torbas%C4%B1

 
Türk Telekom’un internet sağlayıcısı, iletişim ve teknoloji şirketi olan TTNET’ten konuyla alakalı olarak bir açıklama gelmedi.
 
Bizim de algılayamadığımız olay, acaba bu yasağı uygulayanları leylekler mi getirdi dünyaya? 
DÜZENLEME : TTnet bir açıklama yaptı 
Sayın Basın Mensubu, 
17 Kasım 2014 tarihinde çeşitli web sitelerinde ve sosyal medyada Vikipedi sitesinin bazı sayfalarına, mahkeme kararı olmaksızın TTNET A.Ş. tarafından sansür uygulandığına ilişkin iddialar yer almaktadır. Bu iddialar gerçeği yansıtmamaktadır. 
TTNET A.Ş.’nin yasal düzenlemelere aykırı olarak keyfi bir şekilde herhangi bir siteye erişimi engelleme yetkisi bulunmamaktadır. Erişim engelleme işlemleri Mahkeme kararları ya da 5651 sayılı Yasa kapsamında Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı tarafından verilen kararlara istinaden gerçekleştirilmektedir. Bahse konu olan sitede yer alan içeriklere erişim de Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı kararına istinaden engellenmiştir. 
Konuyu önemle bilgilerinize sunarız. 
Saygılarımızla, 
TTNET A.Ş.
1
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
1
0
0
0
0