Türk Bilim İnsanları, Buzlanma Yapmayan Asfalt Üretti!

1
0
0
0
0
Koç Üniversitesi’nde görevli bir grup araştırma görevlisi, asfaltların buzlanmasını engelleyen bir sistem geliştirdi.
Özellikle kış aylarında yaşanan kazaların büyük çoğunluğu, trafik kurallarına uyulsa dahi yolların buzlanmasından kaynaklanıyor. Yollara dökülen ‘asfalt tuzu’ buna bir nebze çözüm oluyor fakat bu sefer de asfaltın deforme olmasına sebep olduğu belirtiliyor. Tüm bu sorunları ortadan kaldırmak adına Koç Üniversitesi’nde çalışma yapan bir grup bilim insanı, hiçbir işleme gerek kalmadan asfaltın buz tutmasını engelleyecek bir sistem geliştirdi.

Amerikan Kimyasal Üreticileri Birliği’nin Industrial & Engineering Chemistry Research dergisinde yayınlanan makalesinde, Koç Üniversitesi Tüpraş Enerji Merkezi’nden (KUTEM) Derya Aydın, Rıza Kızılel, Ramazan O. Canıaz ve Seda Kızılel’in ortaklaşa geliştirdiği sistem, yolların buz tutmasını engelleyecek.

Araştırmacılar asfaltı geliştirirken tuz potasyum formatını stiren-bütadiyen-stiren polimer ile karıştırıp bu karışımı asfaltın ana bileşeni olan bitumene eklediler. Bu sayede asfaltın tuzla uyumunu sağlayan bir polimer bileşim ortaya çıkarılmış olmuş oldu. Bu bileşim, asfaltın yüzeyinin buzla kaplanmasını önleyecek.Araştırma ekibi, dergiye yapmış olduğu açıklamada “Tuz, yağmurda ve yoğun araç geçişlerinde kolaylıkla yolda eriyebilir. Çok miktarda kullanılması ekonomik değil, asfalta zarar veriyor, yaşayan organizmalara ve çevreye de olumsuz etkisi oluyor. Geliştirilen yeni bitumen birleşimi daha ekonomik, daha güvenli ve çevreye daha az zararlı” ifadelerini kullandılar. Yapılacak bir dizi test sonrası yeni bileşimin karayollarında kullanılabileceği belirtildi.
1
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
1
0
0
0
0