Türk Tasarımı 'İnsansız Araca' ABD'den Ödül!

2
1
0
0
0
ODTÜ’lü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Hakan Gürsu’nun ekibiyle birlikte hazırladığı “Eco Barrow” isimli insansız aracı, ABD’deki uluslararası tasarım yarışmasından ödülle döndü.
ODTÜ Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Hakan Gürsu’nun ekibiyle birlikte tarım arazilerinde mahsul toplama, ilaçlama, yük taşıma, sulama gibi görevleri yerine getirebilen insansız aracı Eco Barrow, ABD’de düzenlenen Uluslararası Tasarım Ödülleri’nden "alternatif enerjili ulaşım araçları" kategorisinde gümüş madalyaya layık görüldü. 

Bu yılki yarışmada 5 ödül kazandıklarını belirten Yrd. Doç. Dr. Gürsu, ekibinin gösterdiği performans sayesinde yarışmanın ödüllü şirketler sıralamasında iki ABD’li şirketin ardından 3. sırada yer aldıklarını söyledi. Gürsoy, yarışmanın dereceye giren tasarımlar için bir akreditasyon niteliği taşıdığını söyleyerek, ödül alan tasarımların New York ve Los Angeles’ta gerçekleştirilerek ödül töreninde sergileneceğini belirtti.Gürsu, ikincilik ödülüne layık görüldükleri Eco Barrow isimli tasarımlarıyla ilgili şunları söyledi: 

"Elektrik enerjisiyle çalışan tasarım, tarım, yapı ve savunma gibi çeşitli sektörler için özelleşebilecek bir araç çözümü öneriyor. Tarım arazilerinde kullanılmak üzere geliştirilen insansız araç, yük taşıma, sulama, ilaçlama, kazı ve vinç gibi çeşitli görevler için modüler yapıda bir platform sunuyor. Elektrik motoruyla çalışan paletli sistem, önceden tanımlanmış bir patikada yol alabiliyor veya kumanda ile yönetilebiliyor. Çok işlevli platform sayesinde büyük araçların giremediği bölgelerde mahsul toplama ve tarım faaliyetlerinde otomatizasyon sağlanabilecek."
2
1
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
2
1
0
0
0