• Anasayfa
  • İnternet
  • Türk Telekom’dan Açıklama: Siber Saldırılar Çok Ciddi Boyutta

Türk Telekom’dan Açıklama: Siber Saldırılar Çok Ciddi Boyutta

0
0
0
0
0
Türk Telekom, dün öğleden sonra bankaların ve kamu tabanlı internet sitelerinin sunucularına yapılan saldırıların çok ciddi boyutlarda olduğunu açıkladı.
Son 10 gündür başımızı siber saldırılar yüzünden kaldıramadık. 14 Aralık tarihinden itibaren başlayan süreç, dün doruk noktasına ulaştı ve bankalarla birlikte devlet tabanlı bir çok sitenin sunucularına ciddi boyutlarda saldırı yapıldı.

Uzunca bir süredir isbank.com.tr, garanti.com.tr gibi bankalar dışında turkiye.gov.tr gibi kamu tabanlı sitelere giriş yapılamamasıyla ilgili bir açıklama yapan Türk Telekom yetkilisi Onur Öz, saldırıların ciddi boyutlara ulaştığını ve ağırlık olarak bankalarla birlikte devlet kurumlarının sitelerine saldırıldığını belirtti.

Saldırıların hedefi Türk Telekom değil, bankalar ve devlet kurumları” diyen Öz, “Fakat yine de Türkiye’deki kurumların birçoğu Türk Telekom’dan servis alıyor ve biz de bu saldırılardan etkileniyoruz. Bu siteler üzerinden sağlanan her türlü servisi biz sağladığımız için savunmasını da biz yapmak durumundayız” dedi. Öz, Türk Telekom’la birlikte diğer servis sağlayıcılarının da saldırılara hedef olduğunu söyledi. (resmi bir açıklama gelmemiş olsa da bankalar üzerinden saatlerce işlem yapılamamasının büyük bir maddi kaybı beraberinde getirdiği söyleniyor)Reuters’in açıklamalarına göre 300 binden fazla web sitesinin alan kaydı ve koordinasyonunu sağlayan ODTÜ, Türk sunuculara yönelik yapılan saldırıların Rusya kaynaklı olabileceği görüşünde.

Finlandiyalı internet güvenlik şirketlerinden F-secure’da çalışan Artturi Lehtip, “Saldırıların süresi ve boyutu dikkat çekici. Bir ülke mi, bir grup mu yoksa tek bir kişi mi? Bu konuda herhangi bir tahmin yürütecek kadar elimizde veri yok” dedi.

Bazı gözlemcilere göre Türkiye’ye yönelik yapılan siber saldırıların 2007 yılında Estonya’ya yapılan saldırılarla büyük benzerlik gösterdiği belirtildi. Dönemin hükümetinin Tallinn meydanında bulunan Sovyet anıtını kaldırma kararını alması sonrasında ülkenin resmi sitelerine yoğun saldırı yapılmış ve bu saldırıların Rusya kaynaklı olduğu ortaya çıkmıştı.
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0