Turkcell'den 5G Hakkında Açıklama Geldi

0
0
0
0
0
Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından dün yapılan "2 sene daha bekleyip 5G'ye geçelim" açıklamasının yankısı sürerken Turkcell bu konu hakkındaki ilk açıklamayı yaptı.
Bildiğiniz üzere dün bu haberimizde de sizlere aktardığımız gibi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ''Buraya gelirken kısa bir brifing aldım. Gündemde 4G ihalesi var. Ama dünya 5G’yi konuşuyor. 4G’yle hiç zaman kaybetmeyelim. O zaman 3G’de 2 yıl daha sabredersek, 5G’ye geçeriz. Aksi takdirde 4G’ye geçersek Türkiye çöplük haline döner'' açıklaması yapmış ve büyük yankı uyandırmıştı.

Bazı kesimler Cumhurbaşkanı'nı haklı bulurken büyük bir kesim de tepki göstermişti. Ayrıca akıllara "Acaba 4G planı ertelenerek 5G'ye mi çevrilecek?" soruları da gelmeye başladı.Tam bu noktada gözler operatörlere çevrilmişken ilk açıklama Turkcell cephesinden geldi. Firma tarafından yapılan basın bildirisinde ise "4G için yaptığımız testlerle bu teknoloji ile ilgili hazırlıklarımızı tamamlarken, 5G hazırlıklarımıza devam ediyoruz." açıklaması yer aldı.

İşte Turkcell tarafından yapılan basın bildirisinin tamamı;
 

 Turkcell'den Basın Açıklaması


"Turkcell olarak, ülkemizin her köşesinde en hızlı ve en kolay şekilde iletişim sağlamak ve böylece bilgiye erişimde fırsat eşitliğine katkıda bulunmak en büyük hedefimiz. Bu motivasyonla bugüne kadar yaptığımız yatırımlarla sadece Türkiye’nin değil, dünyanın en güçlü 3G altyapısını kurduk ve 3G hızını 3 kat artırarak bugün dünyada sunulan en yüksek 3G hızı olan 63,3 Mbps’i sunabilen ilk ve tek operatör olduk.4G için yaptığımız testlerle bu teknoloji ile ilgili hazırlıklarımızı tamamlarken, 5G hazırlıkları kapsamında da yönetim kurulunda yer aldığımız NGMN (Next Generation Mobile Networks)  çatısı altında Türkiye’yi temsil eden tek operatör olarak gelişmeleri yakından takip ediyor, bu konuda dünya standartlarının oluşmasına yön veriyoruz. Bu alandaki öncülüğümüzü ve yeni nesil mobil iletişim teknolojilerini Türkiye ile tanıştırma konusundaki liderliğimizi 5G’de de sürdüreceğiz.
Yalnızca Türkiye’de değil, dünyada da ülkemizi başarıyla temsil eden bir Türkiye  markası olarak, ülke menfaatlerine hizmet eden her hamleye var gücümüzle destek olmaya devam edeceğiz. Bu vizyonla her zaman daha çok çalışmaya ve daha büyük sorumluluklar almaya talibiz. Çünkü ülkemizin daima en iyisine layık olduğunu düşünüyoruz."
Turkcell İletişim Hizmetleri A.Ş.
 Buradan da anlaşılacağı üzere Turkcell 4G çalışmalarını tamamladığını söylerken aynı zamanda 5G çalışmalarını takip ederek hazırlık da yaptığını söylediğini kısaca özetleyebiliriz.

Yani buradan hareketle Erdoğan tarafından yapılan açıklamanın dikkate alınarak "2 sene bekleyip 5G'ye geçelim" durumu söz konusu olamayacağını çıkardığımı söylemeliyim. Çünkü Cumhurbaşkanı tarafından yapılan açıklama ve öneri maalesef geç gelen bir açıklama olduğunu söyleyebilirim. Tüm hazırlıklar yapılım iş ihaleye geldiğinde bu açıklamanın gelmesi zamanlama konusunda geç kalındığını gösteriyor.Şu anda ülkemizde bulunan üç operatör olan Turkcell, Vodafone ve Avea'nın 4G hazırlıkları uzun süre önce başladı ve büyük yatırımlar yapıldı. Tam son noktaya
gelinmiş, bu operatörler de hazırlıklarını tamamlamışken "4G'yi pas geçiyoruz" durumu söz konusu olamayacak gibi duruyor.

Ancak bunu kesin olarak yapılacak 4G ihalesinde anlayacağız. Yapılan açıklama 4G ihalesini etkiler mi? Bu ihalede herhangi bir ertelenme söz konusu olur mu? Bunu hep beraber göreceğiz.

Ayrıca Cumhurbaşkanı'nın yaptığı öneriyi konusu tekrar açılmışken sizlere tekrar aktarıyorum. Aşağıdaki videodan bunu izleyebilirsiniz;
 
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0