• Anasayfa
  • İnternet
  • ​Lütfi Elvan Türkiye’nin 4G’ye Geçiş Tarihini Açıkladı

​Lütfi Elvan Türkiye’nin 4G’ye Geçiş Tarihini Açıkladı

1
0
0
0
0
Dördüncü nesil kablosuz telefon teknoloji anlamına gelen 4G, Türkiye’de de kullanılmaya başlanacak. ABD, Çin, Fransa, Almanya, Kanada gibi ülkelerde kullanılan teknolojinin ülkemize gelmesi uzun bir zamandır konuşuluyordu.
Dördüncü nesil kablosuz telefon teknoloji anlamına gelen 4G, Türkiye’de de kullanılmaya başlanacak. ABD, Çin, Fransa, Almanya, Kanada gibi ülkelerde kullanılan teknolojinin ülkemize gelmesi uzun bir zamandır konuşuluyordu. Konuyla ilgili olarak Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan katıldığı bir televizyon programında merak edilenlere açıklık getirdi. Elvan, Türkiye'de merakla beklenen internet hızının daha da artacağı 4G sistemine ne zaman geçileceği hakkında bilgi verdi.

En az 10 kat hız artışı olacağını ifade eden Elvan: "4G ile ilgili çalışmalarımız devam ediyor. Teknik düzeydeki çalışmalarımızı bitirdik. RTÜK'ün şuanda kullanımında olan bir frekans var. Frekansın o bölümünü 800 frekans dediğimiz bölümü boşaltmasını istedik, RTÜK'ten. RTÜK, televizyon yayın yönetmenleriyle bir toplantı gerçekleştirdi ve bu televizyonlarımızı bir alt banda, daha kaliteli bir banda aktaracağız. Zannedersem bu ay içerisinde gerçekleşir diye düşünüyorum. Bunun gerçekleşmesi halinde özellikle 4G için gerekli olan frekanslar hazır hale getirilmiş olacak. Firmalara hazırlık yapmaları için belirli bir süre de vereceğiz. 800, 900, 1800 ve 2600 megahertzlik spektrumumuz olacak. Bunlar çok teknik. Şu anda Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) çok yoğun bir şekilde çalışmalarına devam ediyor. Ancak firmalarına da bir süre vermemiz gerekecek. Ancak 2015 sonuna doğru 4G'ye geçmiş olacağız" şeklinde konuştu.Kırsal alanlarda da internet kullanımı için çalışmalar yapacaklarını ifade eden Elvan: "İhaleye çıkıldığında kent merkezleri için bir düzenleme olacak bir de kırsal alanlar için düzenleme olacak. Bununla ilgili çalışmalar devam ediyor. Firmaların da özellikle şimdiden 4G'ye hazırlık yapmalarını düşünüyorum" ifadelerini kullandı.
Bakan Elvan Avrupa’ya göre en ucuz internetin Türkiye’de olduğunu belirterek: "Türkiye'de özellikle çok ciddi bir rekabet ortamı var. Fiyatlarda inanılmaz bir düşüş oldu. Teknolojideki gelişmesi ve rekabet ortamının bu şekilde devam etmesi muhtemelen fiyatları daha da düşürecektir" dedi.
1
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
1
0
0
0
0