Türkiye’de İnternet Neden Ucuzlamıyor?

0
0
0
0
0
Bu yılın başında dönemin Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan yapılan açıklamalarda ülkemizdeki internet fiyatlarının ucuzlayacağı söylenmiş olsa da bu hala gerçekleşmedi.
İnternet artık elektrik, su hatta yiyecek kadar temel ihtiyaçlarımız arasında yer alıyor. Eski yıllara oranla internetin başında çok daha fazla vakit geçiriyoruz. Peki müzik dinleme, oyun oynama, film izleme gibi birçok sosyal aktiviteyi artık internet üzerinden yapıyorken ülkemizdeki internet fiyatları hala neden bu kadar fazla?

Dönemin Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan’ın bu yılın başında yaptığı açıklamada, Türk Telekom’un fiyat belirleme konusunda BTK’nın ve Bilgi ve İletişim Teknolojileri Kurumu’nun yetkisi olduğu, Türk Telekom’un da fiyatları kendilerinin belirlediği kriterler içerisinde belirleyeceği söylenmişti. Aradan geçen zaman içerisinde herhangi bir değişiklik olmadı ve fiyatlar standart çizgisini korumaya devam etti.TELKODER’den (Serbest Telekomünikasyon İşletmecileri Derneği) yapılan açıklamada, 2016 yılında internetin ucuzlayıp ucuzlamayacağını bugünlerde Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun sabit fiyatlar hakkında vermesi gereken karar belirleyecek. Bu konuyla ilgili bir açıklama yapan TELKODER Başkanı Yusuf Ata Arıak, “Türkiye’de 22 milyondan fazla ev ve işyeri var, bunların sadece dokuz milyonu sabit internet kullanıyor. Geriye kalan on üç milyon ev ve iş yerinde sabit internet yok. Ülke olarak hedefimiz tüm ev ve işyerlerinde sabit internetin kullanılması olmalı, bunun gerçekleşmesi için de öncelikle iki yıldır değişmeyen toptan internet fiyatları düşürülmeli, internet servis sağlayıcı işletmeciler de bu indirimleri vatandaşa yansıtmalıdırlar. Bu noktada BTK’nın olumlu yaklaşım göstereceğini düşünüyor ve Türk halkının daha ucuz interneti hak ettiğine inanıyoruz” dedi.

Sonuç olarak internetin hala bu kadar pahalı olmasının sebebinin, BTK’nın geçtiğimiz yıl içerisinde konunun üzerinde pek fazla durmaması olarak açıklanabilir. TELKODER dahil birçok platformdan gelen yoğun eleştiriler, 2016 yılı içerisinde sabit internet fiyatlarının biraz daha düşmesini sağlayacak gibi görünüyor. Bekleyip göreceğiz.
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0