• Anasayfa
  • İnternet
  • Türkiye’de Siber Saldırı Amacıyla Kullanılan 2 Milyon PC Hakkında Yasal İşlem Yapılacak

Türkiye’de Siber Saldırı Amacıyla Kullanılan 2 Milyon PC Hakkında Yasal İşlem Yapılacak

1
1
0
0
0
Türkiye sınırları dahilinde bulunan ve DDoS saldırıları yapmak için kullanılan 2 milyon PC hakkında yasal işlem yapılacak.
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım’ın Elektronik Belge Yönetim Sistemleri (EBYS) Zirvesi 2016 etkinliğinin açılışında yaptığı konuşmada, Türkiye’de 2 milyon köleleştirilmiş bilgisayarın IP numaralarını tespit etmek için, cihazlara işletim sistemini sağlayan firmalarla çalışma başlattıklarını açıkladı.

Siber saldırıların en çok yapıldığı 8. ülke konumunda olan Türkiye’de 2 milyona yakın köleleştirilmiş PC’nin bulunduğunu kaydeden Bakan Yıldırım, bilgisayarların yerlerini tespit edip gerekli işlemleri yapacaklarını açıkladı. Eskiden ıslak imzalı olarak kullanılarak saklanan belgelerin artık küçük bir çipe yerleştirilebildiğini söyleyen Yıldırım, ilaçların yan etkilerinin olduğu gibi bu durumun da siber güvenlik tehdidini beraberinde getirdiğini söyledi.

Bakan Yıldırım, köleleştirilen bilgisyarlarla ilgili şunları söyledi: “İşletim sistemlerini sağlayan dünyanın bilinen firmalarıyla çalışma başlattık. Köleleştirilmiş bilgisayar IP’lerini tespit edip, gerekli işlemleri yapacağız. Vatandaşlarımızın haksız yere suçlanmasının önüne geçeceğiz.Bunun yanında Türkiye’deki iletişim hızının diğer ülkelerle kıyaslanmayacak kadar yüksek olduğunu belirten Yıldırım, "Amerika’ya da gittim, Avrupa’ya da gittim. Cep telefonuyla doğru dürüst görüşülemiyor” dedi. Bu ülkelerdeki altyapının o kadar da başarılı olmadığını belirten Yıldırım, “Biz bir adım öndeyiz. Bizim trafiğimiz onlar kadar değil. Bu bizi yanıltmasın. Akıl yollarının sayısını artırmamız lazım. Sadece bölünmüş yol yapmak yetmiyor. Ulaşımda hız felakettir, bilişimde hız berekettir. Bilişimde ne kadar hızlı giderseniz gidin engel yok. Yolların kralı olmaz yolların kuralı olur” dedi.
1
1
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
1
1
0
0
0