Türkiye’deki Kayıtlı Drone Sayısı Açıklandı

1
0
0
0
0
Türkiye’deki Kayıtlı Drone Sayısı Açıklandı
Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü, resmi Twitter hesabı üzerinden Türkiye’de kayıtlı drone sayısını açıkladı.
Drone’ların kullanım alanı artık ülkemizde de yavaş yavaş genişlemeye başladı. Son 2-3 yılın dünyadaki en popüler teknolojik ürünlerinden olan drone’ların ülkemizdeki resmi kayıtlı sayısı açıklandı. Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SGHM), Twitter hesabı üzerinden bu sayının 3 bin 357 olduğunu belirtti. Toplam drone sayısı ise 4179. Bu da demek oluyor ki 800 kadar kayıt ettirilmemiş drone bulunuyor.

SGHM’nin açıkladığı bu rakam, açıkçası tahmin ettiğimiz sayıda değil (en azından ben 10 bin civarında olur diye düşünüyordum). Bunun olmasındaki sebep ise muhtemelen drone sahiplerinin, cihazlarının kayıtlarını gerçekleştirmemeleri. Kayıtsız drone kullanımının yasal olarak belli yaptırımları bulunuyor. Bir ihbarla ya da bu şekilde kullanımın tespit edilmesi halinde, ürünün sahipleri cezalandırılıyor.
 


SGHM daha önce bu anlamda bir talimat devreye sokmuş, Türkiye’deki drone sahiplerinin SGHM’nin resmi sitesi üzerinden ücretsiz olarak kayıtlarını tamamlaması istenmişti. Eğer sizin de kayıt ettirmediğiniz bir drone’unuz varsa her an cezai bir işlemle karşılaşabileceğinizi unutmayın. Şuradaki PDF uzantılı bağlantı üzerinden gerekli talimatları inceleyebilirsiniz.
1
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
1
0
0
0
0