Türkiye'deki Teknoloji Bağımlılığı Masaya Yatırılıyor

0
0
0
0
0
Türkiye'deki Teknoloji Bağımlılığı Masaya Yatırılıyor
Her geçen gün gelişen teknoloji, insanlar üzerinde yarattığı bağımlılığı da beraberinde getirmeye başladı. Türkiye Yeşilay Cemiyeti, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) ile ortak düzenlediği ortak protokol kapsamında, "Bilinçli İnternet Kullanımı ve Teknoloji Bağımlılığı Çalıştayı" düzenliyor.
Teknolojinin giderek gelişmesi ve hayatımızın hemen her alanında karşımıza çıkması, ona karşı bağımlı hale gelinmesini de beraberinde getiriyor. Bu öylesine bir hal aldı ki, İngiltere'den 15 yaşındaki balerin Tallulah Wilson'un internet bağımlılığı sebebiyle ölüm haberinin gelmesi, konunun ne kadar ciddi boyutlara ulaştığını gözler önüne seriyor. Gelişmiş birçok ülke, teknoloji bağımlılığının önüne geçmek için somut adımlar atarken, ülkemiz maalesef bu konuda bir hayli eksik. Türkiye Yeşilay Cemiyeti, Ağustos ayında işbirliği protokolü imzaladığı Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) ile "Bilinçli İnternet Kullanımı ve Teknoloji Bağımlılığı Çalıştayı" ile bu eksikliği bir nebze olsun kapatacak gibi duruyor.

17 ve 19 Ocak tarihleri arası Abant'ta düzenlenecek olan çalıştayda, teknoloji bağımlılığının ve sonrasında beliren sorunların çözümüne yönelik inovatif yöntemler geliştirilecek. Bu çalıştay için dört ana çalışma grubu belirlendi: "Teknoloji bağımlılığı bilinçlendirme ve farkındalık oluşturma", "Teknoloji bağımlılığını önleme", "Dijital okur-yazarlık" ve "Dijital hak ve sorumluluklar."

Bu çalışma grupları, kendilerine biçilen rolleri yerine getirebilmek için öncelikle literatür taraması yaparak sorunların pratik olarak çözümüne dönük, uygulanabilir, etkin, somut ve ölçülebilir göstergelere dayanarak 1 yıllık çalışma programı hazırlayacak. Çalışma gruplarının genel hedef kitlesi sırasıyla çocuklar ve ergenler, anne-babalar, yetişkin bireyler, eğitimciler, psikologlar, psikiyatrist ve doktorlar, sivil toplum kuruluşları ve konuyla ilgili devlet kurumları olacak.

Konunun özeline baktığımızda ciddi bir tehlikeyle karşı karşıya kaldığımız açık. Bu tehlikenin çözümüne yönelik Türkiye Yeşilay Cemiyeti ve BTK'nın ortak çalışmasının ilk adım olması da bir hayli önemli. Webtekno olarak bu tarz çalışmaların sayısının artmasını umut ediyoruz.
 
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0