"Anonymous, Türkiye Emniyet Müdürlüğü'ne Kayıtlı Tüm Kimlik Bilgileri Hackledi" İddiası!

6
1
1
0
0
Anonymous’un Twitter hesabından, Emniyet Genel Müdürlüğü’nün veri tabanından çalınan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına ait adres ve kimlik bilgileri paylaşıldı.
Anonymous bu sefer başımıza büyük sorunlar çıkarabilecek bir ‘hack’ olayı gerçekleştirdi. Emniyet Genel Müdürlüğü’nün veri tabanında biriktirilen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına ait tüm kimlik ve adres bilgilerini paylaşan Anonymous, bu bilgileri 3 GB’lık sıkıştırılmış bir dosyanın içerisine yüklemiş. Açıldıktan sonra 17.8 GB’lık bir verinin ortaya çıktığı dosyadaki bu verilerin vatandaşlar açısından çok tehlikeli sonuçların ortaya çıkabilir.Kötü niyetli kişilerin bu bilgileri kullanarak binlerce kişi adına sahte kimlik çıkarıp kredi çekilebileceği belirtiliyor. 

Anonymous’un Twitter hesabından yapılan paylaşımlarda Emniyet’in verilerinin bir bölümüne 2 yıldır ulaşılabildiği, son aylarda yaşanan ‘ihlalleri’ göstermek amacıyla da bu belgelerin sızdırılmasına karar verildiği açıklandı.https://turkey.thecthulhu.com adındaki web sitesi üzerinden paylaşılan bu veriler için ‘biz çalmadık, sadece dağıtılmasına yardımcı olduk’ şeklinde bir açıklama yapan Anonymous, belgelerin sızdırılmasına çok az kaldığını gösteren bir paylaşımda da bulunmuş, ‘verilen yakında sızdırılacak, beklemede kalın’ tweet’ini paylaşmıştı. Hack grubu, yapılan eylemlerin amacının hükümetin yaptığı yolsuzluklara karşı mücadele etmek olduğunu belirtmiş olsa da sosyal medya üzerinden Anonymous’a karşı büyük tepki oluştu (bu bilgilerin bizleri zor durumda bırakacak olmasından dolayı)İndirme linki virüslerle dolu olabilir!

Çalınan kimlik bilgilerinin toplu bir şekilde satılabileceğini ve bu bilgiler sayesinde kredi kartı başvurularının yapılabileceğini belirten Bilişim Hukuku Avukatı Gökhan Ahi, bir hacker grubunun paylaştığı indirme linkinde virüs olmama ihtimalinin çok düşük olasılıkta olduğunu söyledi. Genel kitlelere hitap edilen indirme linklerinin her zaman tehlikeli olduğunu belirten uzmanlar, bu linklere entegre edilen virüslerin bilgisayarlara bulaşmasıyla geniş bir 'zombi PC ağı' kurulduğuna dikkat çekiyor. Son günlerde Türkiye'deki bankalara yapılan saldırıların da ülkemizdeki zombi bilgisayarlar üzerinden yapıldığını göz önünde bulundurduğumuzda, bu tip saldırıların alt yapısının bu şekilde hazırlandığını görebiliyoruz.

Kaynak: Sözcü
6
1
1
0
0
Emoji İle Tepki Ver
6
1
1
0
0