Türkiye'nin İlk Yerli Otomobili 'Devrim'in En Genç Mühendisi Vefat Etti!

13
1
0
0
0
Ülkemizin ilk yerli otomobili devrim 1961 yılında, 23 kişilik bir ekibin gece gündüz çalışması sayesinde üretildi. O ekibin en genç mühendisi olan Kemalettin Vardar, 83 yaşında yaşama veda etti.
Türkiye’nin ilk yerli otomobili bundan tam 55 sene önce, 1961 yılında üretildi. Dönemin Cumhurbaşkanı Cemal Gürsel’in talimatıyla 23 kişilik bir ekip gece gündüz çalışarak büyük bir emek sonucu ülkemizin ilk otomobili Devrim’i ortaya çıkarttı. Bu ekibin içinde yer alan en genç mühendis Kemalettin Vardar, 83 yaşında İstanbul’da vefat etti.

 Türkiye'nin İlk Otomobili Devrim'in Hüzünlü Hikayesi

Devrim, tamamen ülkemizde tasarlanan ve üretilen ilk otomobildi. Üretim tesisi olarak Eskişehir Demiryolu Fabrikası seçildi ve 23 kişilik ekip 129 gün gibi kısa bir sürede otomobili üretmeyi başardı. Ne yazık ki Devrim’in mücadeleyle başlayan hikayesi hüzün ile bitti. O yıl Cumhuriyet Bayramı sırasında Devrim ilk kez kullanılacak ve Türk mühendislerin emeği halka gösterilecekti. Cumhurbaşkanı Cemal Gürsel, Devrim’e bindi ancak yaşanan bir talihsizlik sonucu otomobil yolda kaldı. Aslında o gün orada bulunan 3 otomobilden diğer 2'si çalışıyordu. Buna rağmen, Cumhurbaşkanı’nın yolda kalması devlet erkanında ve halk arasında Devrim’i gözden düşürdü, proje öldü.

 Kemal Vardar, Devrim Hakkında Ne Demişti?

Konu hakkında 2008 yılında Hürriyet Gazetesi’ne konuşan Kemal Vardar,  “75 yaşına geldim öfkem hala geçmedi” diyerek Devrim hakkındaki duygularını ifade etmişti. Vardar’ın öfkesi ise Devrim’e şans tanımayan herkeseydi. Çünkü onlar kısa sürede, sadece 129 günde büyük bir projeyi başarmış, sıfırdan bir otomobil yaratmışlardı. Sonuç ise koskoca bir “hiç” oldu. Bu ekibe şans verilse, bugün Fransızlar’ın Peugeot’su, Renault’su, Almanlar’ın Opel’i, Mercedes’i, İspanyollar’ın Seat’ı gibi bizim de bir otomobilimiz vardı. Kim bilir, belki sonraki nesiller Kemallettin Vardar’ın ve ekipteki 22 kişinin emeğini yüceltir ve bir yerli otomobil üretmeyi başarır. Rahat uyu Kemalettin Vardar

Devrim hakkında daha fazla bilgi almak için 2008 yapımı "Devrim Arabaları" adlı filmi izleyebilirsiniz.
 

 Devrim'in Teknik Özellikler Neler?

Ana Boyutlar

Uzunluk : 4500 mm.
Genişlik : 1800 mm.
Yükseklik : 1550 mm.
Ağırlık : 1250 kg.

Devrim, bir Opel ile yan yana...


Motor Tipi

Tip: A4L
Silindir Sayısı : 4
Silindir Çapı : 81mm
Strok : 100mm
Silindir Hacmi : 2070 cm³
Kompresyon : 6,8:1
Güç : 50 HP
Devir : 3600 devir/d
Karakteristik : Dört zamanlı Su ile soğutmalı, Yandan sübaplı. Basınçlı Yağlama
13
1
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
13
1
0
0
0