Türkiye Sansürde 1. Sırada

0
0
0
0
0
Türkiye Sansürde 1. Sırada
Google’ın yayınladığı sıralamada 12 bin küsür içeriğin silinmesini isteyerek 1 numaraya yerleşen ülkemiz, bu kulvarda açık ara birinci olduğunu bir kez daha gösterdi.
Google’ın yayımladığı sıralamada 12 bin küsür içeriğin silinmesini isteyerek 1 numaraya yerleşen ülkemiz, bu kulvarda açık ara birinci olduğunu bir kez daha gösterdi.

Yürürlüğe giren internet yasası ve buna karşı yapılan protesto gösterileri New York Times’ın sitesinde “Türkler sokakta ve internette yasakları protesto ediyor” şeklinde yer buldu. Haberin devamında yasakların sebebinin yolsuzluk ile ilgili video ve ses kaydı gibi materyallerin sosyal medya yolu ile hızla yayılmasının hükümet için rahatsızlık yaratması olduğu belirtildi.

Times’da bizler gibi Abdullah Gül’ün internet özgürlüğünü savunan söylemlerinden sonra yasayı veto etmesini bekleyerek bunun ile ilgili bir haber paylaşmıştı ancak, Abdullah Gül’ün söylemlerine rağmen yasayı veto etmemesini bizler gibi şaşkınlıkla karşıladığını belirtmiş sitesinde.
İronik bir biçimde sosyal medyayı bu kadar eleştirmesine rağmen Recep Tayyip Erdoğan’ın Twitter’da takipçi sayısının 4 milyondan fazla olması gözlerden kaçmıyor. Sözde internet özgürlüğünden yana olan Abdullah Gül’ün ise, Recep Tayyip Erdoğan’dan biraz daha fazla takipçisi olsa da yasayı veto etmemesi ile takipçi sayısında düşüş meydana geldi.

30 Binden Fazla Site Bloke Edildi
Daha kesin rakamlar yayımlanmamış olsa da 30 binden fazla sitenin daha şimdiden bloke edildiği tahmin ediliyor. Haberin başında belirttiğimiz gibi önceki altı aylık süreçte 12 bin küsür içeriği silme talebimiz ile oturduğumuz liderlik koltuğunu kimseye verecekmişiz gibi durmuyoruz.

AGİT ve İnsan hakları örgütlerinin eleştirilerini yansıttığını belirten New York Times, habere son verirken ABD dış işleri bakanı Marie Harf’ın “kaygılarınızı paylaşıyoruz” sözüne vurgu yapıyor.
 
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0